Príslušníci Hasičského a záchranného zboru SR zachránili myšiaka lesného, ktorý sa na kopci pri odpočívadle v blízkosti obce Žabokreky nad Nitrou zakliesnil do konárov stromu. Na svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie.
Dravý vták sa zakliesnil vo výške desať metrov. Zakliesnenie bolo také silné, že myšiakovi znemožňovalo akýkoľvek pohyb.
Iná prístupová cesta nebola
Hasiči si k zranenému zvieraťu museli vysekať cestu cez husté zoskupenie konárov stromov. Iná prístupová cesta nebola v dôsledku prítomnosti drôtov elektrického vedenia možná. Záchranná akcia bola napokon úspešná a hasičom sa zakliesneného myšiaka podarilo po 80 minútach vyslobodiť.
Zotavený orol Leoš sa vrátil do voľnej prírody, pred vypustením dostal krúžok a vysielačku
Pracovníci Správy CHKO Ponitrie dravca po vyslobodení zniesli na zem a následne ho vyšetrili. Myšiak bol vystrašený a dezorientovaný, nemal však žiadne zranenia. Ochranári teraz umiestnili dravca do rehabilitačnej stanice na Šindolke v Nitre, kde môže byť podľa zákona umiestnený po dobu troch mesiacov.
Využitie doby v maximálnej miere však nebude potrebné. Podľa ochranárov myšiak neutrpel žiadne zranenia a je už v súčasnosti pripravený na návrat do voľnej prírody.
Najpočetnejší dravec
Myšiak lesný je najpočetnejším dravcom na Slovensku aj v Európe. Jeho celková populácia je stabilná. Myšiak lesný obýva rozsiahle územie Európy a Ázie, od Britských ostrovov až po Tichý oceán vrátane Tibetu. Dospelý jedinec váži 600 gramov až 1,1 kilogramu.
Rozpätie jeho krídel dosahuje 130 centimetrov. Myšiaky často využívajú to isté hniezdo po viac rokov. Znášanie vajec začína koncom marca, väčšinou prebieha v apríli.
Samice kladú naraz dve až štyri vajcia. Inkubácia trvá 30 až 33 dní. Inkubujú obaja rodičia, vo väčšej miere samica. Mláďatá vyletia z hniezda vo veku 42 až 49 dní.