Na Kysuciach je medzinárodný zimný monitoring veľkých šeliem, dobrovoľníci sú vítaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Maco
Foto: Ilustračné foto selmy.cz

Počas víkendu sa v sobotu a 26. februára na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce uskutoční 19. ročník medzinárodného zimného monitoringu veľkých šeliem. Cieľom monitoringu je získanie informácií o výskyte veľkých šeliem rysa, vlka a medveďa v sledovanom území.

Hľadanie a identifikácia pobytových znakov

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) Správa CHKO Kysuce túto aktivitu organizuje v spolupráci so o.z. Karpatská divočina, Správou CHKO Beskydy a organizáciou Hnutí DUHA Šelmy Česká republika. Informovala o tom v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu zo ŠOP SR Kristína Bocková.

Zimný monitoring je formou prechádzania dopredu vybraných mapovacích trás na hľadanie a identifikáciu pobytových znakov veľkých šeliem ako sú stopy, trus, korisť, srsť. Monitoringu sa zúčastňuj dobrovoľníci, ktorí majú rozdelené presné trasy a pokyny.

Celkové územie má rozlohu približne 1207 štvorcových kilometrov. V pôsobnosti Správy CHKO Kysuce treba obsadiť 90 úsekov v rôznej dĺžke od šiestich do 18 kilometrov.

Stav veľkých šeliem

Stav veľkých šeliem v našom kompetenčnom území monitorujeme počas celého roku. Jednodňový monitoring nám teda slúži na doplnenie údajov, ktoré získavame z priamych pozorovaní, telemetrie a fotopascí. Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnych populáciách, ako je orientačný počet zvierat, miesta prechodov a využívanie migračných koridorov, druh koristi, či dokonca zdravotný stav šeliem,“ uviedol garant monitoringu zoológ ŠOP SR Peter Drengubiak.

Okrem veľkých šeliem sa počas monitoringu často odpozoruje aj výskyt hlucháňa hôrneho, orla skalného či viacerých druhov sov.

Dobrovoľníci sú vítaní

„Územie je veľké, preto vítame všetkých dobrovoľníkov. Vzhľadom na členitosť terénu a snehových podmienok však treba pred prihlásením správne zhodnotiť svoje fyzické predpoklady, “ dodáva na záver Peter Drengubiak.

Dobrovoľníci, ktorí majú záujem sa zúčastniť medzinárodného monitoringu na Kysuciach, sa môžu prihlásiť prostredníctvom registračného formulára. Monitoringy sa pravidelne konajú aj v iných chránených územiach Slovenska, známym je napríklad monitoring v Národnom parku Malá Fatra a v NP Muránska planina.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kristína BockováPeter Drengubiak
Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírody