Chemické postreky proti komárom budú trestné. Na šíriaci hoax si primátor Vallo neodpustil tvrdú kritiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komare
Foto: ilustračné, Getty images

Neznámy autor distribuoval v bratislavskej Devínskej Novej Vsi falošné letáky, že primátor Bratislavy Matúš Vallo a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) chcú zákonom presadiť zákaz chemických postrekov proti komárom. Trest za nedodržanie tohto zákazu by mal byť až päť rokov väzenia.

Podajú trestné oznámenie

Autor, ktorý sa pritom vydáva za Vallovho splnomocnenca pre životné prostredie Andreja Kovaríka pritom tvrdí, že ako prvý pôjde do väzenia starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír, ktorý pre premnoženie komárov siahol práve po chemických postrekoch.

„Je to absurdný nezmysel a lož. Neznámy autor letáku zneužíva pochopiteľne sa líšiace názory na to, ako najlepšie zakročiť proti komárom, aby znepríjemňoval atmosféru v mestskej časti a vytváral dojem konfliktu tam, kde nie je,“ reagoval na facebooku Matúš Vallo. Starosta Krajčír s Andrejom Kovárikom podľa neho podajú trestné oznámenie za šírenie tohto hoaxu.

Magistrát so starostom spolupracuje

Vallo potvrdil, že magistrát ustúpil od plošných chemických postrekov a proti komárom používa biologický larvicíd BTI, ktorý je bezpečnejší pre zdravie aj životné prostredie.

„Zároveň sme ale povedali, že nebudeme klásť prekážky mestským častiam, ktoré sa v súčasnej ťažkej situácii rozhodnú zakročiť aj inak, lokálnym chemickým postrekom, ako to urobil starosta Devínskej Novej Vsi,“ zdôraznil bratislavský primátor.

Starosta Krajčír podľa Valla vyzval obyvateľov Devínskej Novej Vsi na pomoc s monitorovaním liahnisk komárov, aby zásahy biologickým prípravkom BTI boli čo najúčinnejšie. „Namiesto konfliktu, o ktorý sa snaží anonym, teda v realite funguje spolupráca,“ uzavrel Vallo s tým, že polícia po anonymnom autorovi letáku už pátra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KovarikDárius KrajčírJán BudajMatúš Vallo
Firmy a inštitúcie Magistrát hl. m. SR Bratislava