Na Muránskej planine postavia novú turistickú útulňu Sláviček, hotová by mala byť do štyroch mesiacov

Turistická útulňa Sláviček
Takto má vyzerať turistická útulňa Sláviček na Muránskej planine. Foto: www.facebook.com

Na Muránskej planine sa v júli začne s výstavbou turistickej útulne, pôjde na ňu viac ako 44-tisíc eur. Hotová by mala byť do približne štyroch mesiacov.

Útulňa s kapacitou šesť lôžok bude turistom poskytovať bezplatné a bezpečné útočisko v prírodnej rezervácii Tŕstie. Jej dizajn vzišiel z architektonickej súťaže, ktorú zorganizovalo občianske združenie KST Hikemates.

Informoval o tom spoluautor projektu Patrik Pajta z najväčšieho turistického klubu na Slovensku Hikemates.

Nová generácia útulní

Výstavba projektu je členená do jednotlivých fáz. „V júli sa začne s výkopovými prácami, nasledovať bude príprava základov, ich murovanie a na záver montáž drevenej konštrukcie útulne. Ukončenie výstavby a otvorenie turistickej útulne pre verejnosť je naplánované na prelom septembra a októbra,“ priblížil Pajta.

Turistická útulňa Sláviček bude postavená v lokalite Muránskej planiny, v blízkosti chaty Tŕstie. Útulňa bude dostupná po žltej turistickej trase z Tisovca alebo po zelenej trase z Rimavskej Píly, leží tiež v blízkosti červenej magistrály – Cesty Márie Széchy.

Organizátori projektu chcú aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu, ako aj zodpovedný vzťah ľudí k prírode.

,,Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa na Muránskej planine poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetlil Pajta.

Sysle aj kone

V okolí Muránskej planiny si turisti môžu pozrieť napríklad jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku, kone vo voľnej prírode či známy Telgártsky viadukt.

Súčasťou útulne bude priestor na stravovanie a piecka, poskytne všetkým milovníkom hôr bezpečné útočisko pri potulkách po horách.

,,Základným prvkom útulne bude drevo z červeného smreka, ktoré sme zvolili pre jeho vysokú trvácnosť a jednoduchú údržbu. Pri návrhu sme dbali o funkčné riešenie, ktoré bude slúžiť turistom, a zároveň zapadne do rázu okolitej krajiny,” uviedla hlavná projektantka výstavby architektka Darina Bartková.

Útulňa vznikne vďaka verejnej zbierke, spolupráci turistického klubu Hikemates a s finančnou podporou SPP.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Patrik Pajta
Firmy a inštitúcie KST Hikemates