Na Slovensku pribudnú štyri chránené areály, nachádzajú sa tu rastliny i živočíchy európskeho významu

les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku pribudnú štyri nové chránené areály, jedna prírodná rezervácia a jedna prírodná pamiatka. Ich vyhlásenie na návrh Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) schválila na stredajšom rokovaní vláda.

Predmetom ochrany v novo vyhlásených chránených areáloch Temešská skala, Kulháň, Hradná dolina a Rimava, prírodnej rezervácii Záhradská a prírodnej pamiatke Brezovská dolina budú rastliny a živočíchy európskeho či národného významu.

Rôzny stupeň ochrany

Chránený areál Temešská skala sa nachádza v okrese Prievidza v katastrálnom území obcí Čavoj a Temeš. Celková výmera chráneného areálu je takmer 166 hektárov. Územie areálu bude rozdelené do zón A,C a D. V zóne D (82 hektárov) bude platiť druhý stupeň ochrany, v zóne C (24 hektárov) tretí stupeň ochrany a v zóne A (58 hektárov) piaty stupeň ochrany.

Chránený areál Kulháň leží v okrese Topoľčany v katastrálnom území obce Prašice a v okrese Bánovce nad Bebravou v katastrálnom území obce Zlatníky. Celková výmera chráneného areálu je takmer 129 hektárov. Areál bude rozdelený na zóny B,C a D. V zóne D (36 hektárov) bude platiť štvrtý, v zóne C (27 hektárov) tretí a v zóne B (64 hektárov) druhý stupeň ochrany.

Rimavská Sobota i Topoľčany

Chránený areál Hradná dolina sa nachádza v okrese Topoľčany v katastrálnom území obce Bojná. Celková výmera chráneného areálu je približne 14 hektárov. Na území celého areálu bude platiť tretí stupeň ochrany.

Chránený areál Rimava leží v okrese Rimavská Sobota v katastrálnom území mesta Tisovec a v katastrálnom území obce Rimavská Píla. Celková výmera chráneného areálu je cez štyri hektáre. Na celom území chráneného areálu bude platiť štvrtý stupeň ochrany.

Vyhlásenie bude v platnosti od júna

Prírodná rezervácia Záhradská bude vyhlásená v katastri obce Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom. Jej celková výmera dosahuje necelých deväť hektárov. Na jej území bude platiť štvrtý stupeň ochrany. Brezovská dolina ležiaca v obci Červený kameň v okrese Ilava bude vyhlásená za prírodnú pamiatku. Výmera chráneného územia bude dosahovať približne 3,5 hektára a bude na nej platiť štvrtý stupeň ochrany.

Všetky chránené areály, prírodná rezervácia i prírodná pamiatka budú vyhlásené formou nariadenia vlády. To má vstúpiť do platnosti 1. júna tohto roku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRVláda SR