Na Slovensku sa spúšťa zálohový systém PET fliaš a plechoviek. Za každú vrátenú dostanete 15 centov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ENVIRO: Zálohovanie PET fliaš a plechoviek
Zálohomat. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 3. januára, 16:04

Na Slovensku sa spustil zálohový systém. Výška zálohy za každú fľašu bude 15 centov. Informoval o tom minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálna riaditeľka Správcu zálohového systému Mária Trčková a riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému Lucia Morvai.

Boj proti odpadom a špine

„Toto je prelomový okamih, Slovensko začína recyklovať PET fľaše a takisto hliníkové plechovky, ktoré zamorovali slovenské lesy. Tieto fľaše sme chodili vyberať z jazier. Zapĺňali rieky, dostávali sa do horských prostredí a ničili potom moria a oceány,“ uviedol minister.

Dodal, že možno práve tí, ktorí ich ľahostajne vyhadzovali, ich budú ochotne zbierať. Systém zálohovania je súčasťou ofenzívy ministerstva proti špine a odpadu na Slovensku.

Zvýši sa úroveň triedenia

„Zálohovanie je osvedčeným riešením pre viac ako miliardu nápojových obalov, ktoré sa ročne na Slovensku uvedú na trh. Dnes väčšina týchto obalov končí tam, kde nemá. Nevytriedené, nerecyklované a veľakrát voľne pohodené v prírode či v našom okolí. Práve vďaka zálohovaniu by mal byť tomuto koniec. Budeme vedieť zvýšiť aktuálnu úroveň triedenia až na 90 percent a efektívne recyklovať,“ uviedla Trčková. Cieľom je najmä použitie vyzbieraných PET fliaš a plechoviek na výrobu nových.

Každá PET fľaša alebo hliníková plechovka označená písmenom Z bude zálohovateľná za 15 centov. Fľaše sa dajú vrátiť do obchodu buď formou automatizovaného odberu prostredníctvom zálohomatu, alebo v menších predajniach pri pokladni.

„V priebehu nasledujúceho polroka, tzn. do konca júna 2022 sa môžete na pulte stretávať aj so starými nezálohovanými obalmi, ktoré sa budú dopredávať. Preto je dôležité všímať si písmeno Z pri čiarovom kóde a iba tieto plastové fľaše a plechovky vracať na odberné miesto. Všetky ostatné obaly, ktoré nie sú označené, patria tak ako doteraz, do žltých nádob na triedený zber,“ uzavrela Lucia Morvai.

Zložitý a náročný proces

Bývalý minister životného prostredia László Sólymos (Aliancia) reagoval, že išlo o zložitý a náročný proces, no Slovensko sa tak stalo prvou krajinou v celej strednej Európe, ktorá zálohovanie zavádza.

„Z odpadu sa stáva recyklovateľná surovina, vďaka čomu Slovensko bude čistejšia a zdravšia krajina,“ dodal predseda Republikovej rady Aliancie. Poukázal na to, že v minulom volebnom období novelizovali zákon o odpadoch, čím sa zakázal predaj deviatich druhov jednorazových plastových výrobkov ako boli plastové príbory, taniere či slamky. Jeho stanovisko poskytla Klára Magdeme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajLászló SólymosLucia MorvaiMária Trčková
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR