V slovenskej prírode sa stabilizovala populácia vzácneho sokola.
Program záchrany sokola kobcovitého
Ide o sokola kobcovitého, pričom pred dekádou na Slovensku nehniezdil jediný pár. Počas uplynulého leta ochranári napočítali 20 párov a 46 mláďat a ide tak o tretiu najúspešnejšiu sezónu za takmer 20 rokov monitoringu.
Viac ako dve miliardy vtákov sa vydali smerom na juh. Nie všetky však dosiahnu cieľovú destináciu
Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR a tým, že k zvyšovaniu populácie najpestrejšie sfarbeného dravca na Slovensku prispieva dostatok potravy, priaznivé počasie, ale tiež opatrenia štátnych ochranárov a občianskych aktivistov. ŠOP informovala, že zlepšiť podmienky hniezdnej populácie pomôže aj nedávno schválený Program záchrany sokola kobcovitého na obdobie rokov 2024 – 2028.
Chránené vtáčie územie
„Kľúčovým aspektom ochrany bude zabezpečenie a udržanie vhodných tropických a trofických podmienok na hniezdiskách pre podporu kontinuity hniezdenia. Veríme, že realizáciou opatrení sa nám podarí zachovať hniezdnu populáciu tohto dravčieho fešáka a zachovať ho ako klenot a súčasť autochtónnej fauny Slovenska,“ vysvetlila zoologička ŠOP Andrea Lešová.
Neznámy páchateľ vyrúbal dreviny v Karlovej Vsi, na území platí prvý stupeň ochrany prírody
ŠOP ďalej informovala, že jediným hniezdiskom sokola na Slovensku je Chránené vtáčie územie Sysľovské polia, kde ochranári najnovšie napočítali 18 párov. „V tomto roku však na zoznam pribudla ďalšia lokalita – Chránené vtáčie územie Úľanská mokraď pri Trnave, kde boli zaznamenané dva páry sokol,“ uviedola ŠOP.
Poľovníci ulovili v piatich krajoch oveľa viac diviakov, pomohla zrejme aj špeciálna aplikácia
Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku doplnil, že na pozitívnom výsledku monitoringu sa prejavilo priaznivé počasie a dostatok potravy. A to najmä hrabošov a rôzneho hmyzu počas celej sezóny, vďaka čomu mohli sokoly bezproblémovo vychovať svoje potomstvo.