Na Slovensku sú stále viac ako tri štvrtiny sliepok zatvorené v klietkach, Šudík návrhom zákona vypočul volanie 43-tisícov ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepky, chov
Foto: archívne, advocacy.britannica.com

Predložením návrhu na zákaz klietkového chovu nosníc na Slovensku od roku 2029 nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Šudík vypočul volanie 43-tisíc ľudí. Ide o počet občanov, ktorí podpísali petíciu za zákaz klietkového chovu. Návrh požaduje zákaz klietkových chovov sliepok od roku 2024 s prechodným obdobím do konca roku 2028.

Zákaz klietkového chovu

V tlačovej správe to uviedla Bianka Mária Bálintová z organizácie Humánny pokrok. Organizácia s poslancom Šudíkom spolupracovala na príprave legislatívneho návrhu. Návrh by mali poslanci prerokovať na najbližšej marcovej schôdzi Národnej rady SR.

Predložený návrh podľa organizácie Humánny pokrok rieši dlhoročné volania ochranárskych organizácií a verejnosti po zákaze klietkového chovu sliepok. Reaguje na neudržateľný stav v produkcii vajec na Slovensku, ktorá dlhodobo nezodpovedá európskym trendom a spotrebiteľským požiadavkám.

Viac ako 55 percent sliepok v Európskej únii žije v bezklietkových chovoch a každá piata žije v chove s voľný výbehom,“ upozorňuje organizácia.

Neboli ochotné prevziať zodpovednosť

Na Slovensku viac ako tri štvrtiny sliepok sú stále zatvorené v klietkach. Poslanec Šudík viedol s ochranármi dva roky rokovania s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a s Ministerstvom financií.

Ministerstvá ani po rokoch neboli ochotné prevziať zodpovednosť za ukončenie krutosti voči sliepkam,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Päťročné prechodné obdobie

Návrh obsahuje päťročné prechodné obdobie, ktoré poskytuje čas na zabezpečenie finančných prostriedkov na plynulý prechod na alternatívne chovy. Poslanec Šudík uviedol, že si množstvo ľudí nevie predstaviť, v akých nehumánnych podmienkach sú nosnice chované.

Dozrel najvyšší čas, aby sme legislatívu upravili tak, aby bol klietkový chov úplne obmedzený. Sliepky a nosnice nie sú jednoducho stroje a pevne verím, že moje kolegyne a kolegovia v parlamente tento návrh novely zákona podporia,“ povedal Šudík.

Rovnako bude podľa neho dôležité, aby rezort financií alokoval finančné prostriedky pre dofinancovanie hydinárov, aby sa novej legislatíve vedeli prispôsobiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Šudík
Firmy a inštitúcie Humánny pokrokMF Ministerstvo financií SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR