Sezóna burčiaku na Slovensku sa rozbehla. Aká je jeho cena oproti minulému roku?

Burciak hody
Foto: SITA/Marián Peiger

Burčiaková sezóna na Slovensku sa rozbehla a záujemcovia majú na jeho ochutnanie približne 10 týždňov so začiatkom najskôr po 15. auguste.

Vyššie náklady na výrobu

Ako informuje Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS) v tlačovej správe, burčiak je fenoménom strednej Európy a v ostatných krajinách sa nevyskytuje.

Na Slovensku ho ľudia obľubujú a vyrobí sa ho okolo 300-tisíc litrov ročne. Ceny burčiakov budú oproti minulému roku o niečo vyššie, v priemere o päť až sedem percent. Prispievajú k tomu vyššie náklady na jeho výrobu – zvýšené ceny energií, nafty a ľudskej práce.

Zlom prišiel v júli

Tento rok vinári termín zberu dodržali a už 15. augusta bolo možné ochutnať nápoj z čistého hrozna s obsahom alkoholu približne päť až sedem percent objemu a zvyškovým cukrom podľa chuti.

Na začiatku jari sa vinohradníkom vyhli jarné mrazy, násada kvetov ukazovala na mimoriadne bohatú úrodu. Zlom prišiel v júli a to nielen kvôli dlhotrvajúcemu suchu, ale predovšetkým dlhotrvajúce horúčavy poznačili úrodu hrozna. Hrozno sa pri nedostatku vlahy začalo uzatvárať a prestalo živiny a energiu dávať do hrozna, ale snažilo sa zachrániť samé seba,“ popisuje priazeň, či nepriazeň počasia výkonná riaditeľka zväzu Jaroslava Kaňuchová Pátková.

O kvalite rozhodne september

Niektorí vinohradníci podľa Kaňuchovej Pátkovej pristúpili k zavlažovaniu, tam kde ho majú vybudované, niektorí začali polovicu strapcov zhadzovať na zem, aby dozrelo do optimálnej zrelosti aspoň niečo.

O celkovej kvalite ročníka rozhodne september a to, či bude daždivý alebo nám pomôže babie leto. Už teraz však vieme, že hrozna bude menej – odhadujeme asi o 10 %, a to nielen v kilogramoch úrody, ale očakáva sa aj nižšia výlisnosť. Hrozno tak bude oveľa koncentrovanejšie a preukáže sa majstrovstvo vinárov, ako si poradia s kvalitou,“ konštatoval prezident ZVVS Vladimír Mrva.

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska

Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska je dobrovoľným združením slovenských vinohradníkov a vinárov. Vznikol zlúčením Zväzu vinohradníkov Slovenska (1992) a Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku (1993). Dnes má ZVVS 87 členov a spolu predstavuje 87 % výroby vína a zhruba 4 300 hektárov vinohradov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Kaňuchová PátkováVladimír Mrva
Firmy a inštitúcie Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska