Na Slovensku zaočkujú líšky proti besnote. Ak prídete do kontaktu s návnadou, dodržujte odstup

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od 5. októbra sa začína orálna vakcinácia líšok proti besnote leteckou pokládkou na území Slovenska spolufinancovaná Európskou úniou. Na svojej stránke o tom informovala Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

Orálna vakcinácia líšok

Letecká distribúcia sa zrealizuje z letiska Poprad v Žilinskom kraji na území okresov Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš a na území celého Prešovského a Košického kraja. Orálna vakcinácia líšok potrvá do 28. októbra tohto roka.

Na orálnu vakcináciu líšok proti besnote bude použitá vakcinačná návnada obsahujúca modifikovaný oslabený vakcinačný kmeň besnoty SAD Bern takmer s 370-tisíc vakcinačnými návnadami. Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná.

Manipulácia s návnadou

Ak sa obsah v návnade dostane na ruky, je ich potrebné ihneď umyť vodou a mydlom, ak sa dostane na sliznicu úst, nosa alebo očí človeka, je potrebné okamžite vyhľadať lekárske ošetrenie.

V prípade nálezu vakcinačnej návnady je potrebné sa vyvarovať manipulácii a urýchlene opustiť miesto nálezu z dôvodu minimalizácie pachovej stopy, ktorá by mohla líšku odradiť od príjmu vakcinačnej návnady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR