Na Slovensku zaznamenali výskyt vzácneho dravca luniaka sivého, objavil sa na Sysľovských poliach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Luniak sivý
Na slovenskom území zaznamenali vzácneho dravca luniaka sivého. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mladým nadšencom birdwatchingu, teda pozorovania vtáctva, sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny.

Informoval o tom Peter Bubla z oddelenia komunikácie a marketingu Magistrátu hlavného mesta Bratislava, podľa ktorého sa luniak nachádzal na okraji Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia.

Veľmi vzácny hosť

Vzácneho dravca videli v okolí trojhraničného bodu medzi Slovenskom, Maďarskom a Rakúskom. V sobotu sa zdržiaval na maďarskej strane, v nedeľu zaletel na slovensko-rakúske pohraničie a pristál na jednom z nedávno vysadených stromov na hranici, na území Slovenska.

„Luniak sivý je v strednej Európe veľmi vzácnym hosťom. Ide o druh, ktorý hniezdi v Afrike, Ázii a v Európe prakticky len na Pyrenejskom polostrove. U nás je to len tretie pozorovanie tohto vzácneho druhu,“ poznamenal Ján Dobšovič z watching.sk. Ten ho doteraz videl len v Ázii a na Cypre.

Sysľovské polia

Sysľovské polia sú jedinou známou lokalitou na Slovensku, kde ešte pravidelne hniezdia stepné druhy – drop veľký a sokol kobcovitý. Práve k ich ochrane mal prispieť aj projekt LIFE Steppe on border, v rámci ktorého vysadili v marci v oblasti trojhraničia stovky drevín.

Podujatia Zásadný víkend vtedy zorganizoval magistrát. Námestník primátora Bratislavy Jakub Mrva dúfa, že nová výsadba priláka aj iné unikátne druhy vtáctva, ktoré obohatia vzácne územie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján DobšovičPeter Bubla
Firmy a inštitúcie Magistrát hlavného mesta SR Bratislava