Na Studienci v Nízkych Tatrách sa údajne spúšťa nová ťažba dreva. Podľa Iniciatívy My sme les a občianskeho združenia Prales v uvedenej lokalite lesníci vyrúbali ďalšie stromy a začali s prípravou trasy pre lesnú lanovku na ťahanie dreva. Aktivisti dodali, že pokiaľ okamžite nezastavia ťažbu dreva, budú žiadať odobratie medzinárodného certifikátu FSC pre Odštepný závod (OZ) Poľana, ktorý získala minulý rok.
„Pritom samotné Lesy SR (OZ Poľana) zaradili lokalitu Studienec medzi lesy s veľkým spoločenským významom pre výskyt vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Tento závod tiež získal aj medzinárodný certifikát FSC a v zmysle jeho pravidiel má na jeho plochách platiť bezzásahový režim,“ vysvetlili aktivisti.
Aktivisti varujú pred ďalšou zbytočnou ťažbou dreva v Nízkych Tatrách, môže viesť k zničeniu cenného zmiešaného lesa
„Príbeh Studienca v plnej nahote ukazuje, kam až klesla ochrana prírody štátom za posledný rok. Štát rúbe jedny z najhodnotnejších lesov, ktoré tu máme. Bohužiaľ, toto nie je zďaleka jediný podobný prípad. Všetko nasvedčuje tomu, že na Slovensku dochádza k plošnému rozpadu inštitucionálnej ochrany prírody a k jej zmene na predĺženú ruku ťažbárov, poľovníkov a developerov,” povedal Marek Kuchta z iniciatívy My sme les.
V národných parkoch stále prebieha ťažba dreva v biotopoch hlucháňa hôrneho, aktivisti odhalili päť miest nezákonného rúbania
Inciatíva zároveň uviedla, že územie európskeho významu na Studienci, nachádzajúce sa v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, začala devastovať ťažba dreva už v auguste 2024, keď lesní hospodári podľa nich rúbali aj 300-ročné jedle.
„Neobstojí tvrdenie, že išlo o kalamitnú ťažbu dreva. Analýza potvrdila, že zdravé stromy sa cielene ťažili aj mimo trasy lesnej lanovky. Za túto ťažbu sme v lete 2024 podali trestné oznámenie a vyšetrovanie sa ešte neskončilo,“ uzavrel Kuchta.