Namiesto dvanástich ľudí sa o 400 kráv budú starať traja. Úplne to stačí. Na farme v Šenkviciach pripravujú veľkú investíciu, na konci ktorej má byť robotická farma. O dobytok sa tak budú starať stroje. Zámer už firma predložila na posudzovanie vplyvu na životné prostredie. Informujú o tom Hospodárske Noviny.
Miliónová investícia
„Jedná sa o výstavbu novej robotickej stajne s mliečnicou a nevyhnutným technologickým a sociálnym zázemím, nové reprodukčné stajne, doplnenie skladovacích kapacít na vyprodukovaný tekutý hnoj a doplnenie skladovacích kapacít na siláž. Stavba bude ďalej doplnená o potrebné inžinierske prípojky,“ uvádza sa v zámere.
„Súčasný systém chovu dojníc v 6 stajniach a s dojením na existujúcej dojárne bude nahradený novým progresívnym spôsobom chovu s robotickým dojením priamo v produkčnej stajni.“
V praxi to znamená, že kravy budú dojiť stroje, ktoré nepotrebujú, aby ich obsluhovali ľudia. Stroj im bude automaticky dávkovať krmivo aj vodu a zvieratá k nemu budú mať neustále prístup. Automaticky bude prebiehať aj čistenie stajne- naprogramovaný robot tekutý hnoj do žľabu a následne do prečerpávacej nádrže. Do modernizácie plánuje Družstvo Šenkvice investovať dva milióny eur.
Príprava na budúcnosť
Nemalo by družstvo radšej investovať tieto peniaze do platov? Dnes to znie logicky, no čísla hovoria niečo iné. Priemerný vek zamestnancov v poľnohospodárstve stúpa a mladí sa do práce v tomto odvetví nehrnú. V budúcnosti tak môžeme očakávať, že ak by aj farmy chceli zaplatiť dobrú plácu svojim ľuďom, nebudú mať komu platiť. Znižuje sa aj celkový počet zamestnancov v poľnohospodárstve.
Podľa údajov, ktoré zverejnil Útvar hodnoty za peniaze v priebežnej správe Revízia výdavkov na pôdohospodárstvo a rozvoj vidieka, to ani lepšie nebude. Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším poklesom miery zamestnanosti v poľnohospodárstve. Na Slovensku pracovalo v roku 2017 v poľnohospodárstve 48 tisíc zamestnancov, čo tvorí 1,9 % zo zamestnaných ľudí v celom hospodárstve.