Nálepky a nápisy, aj takéto neželané stopy po sebe zanechávajú návštevníci TANAP-u

Poškodzovaním značenia pritom ohrozujú bezpečnosť ľudí pohybujúcich sa v horách.
TANAP

Správe Tatranského národného parku (TANAP) spôsobuje vrásky na čele opakované poškodzovanie takzvaných turistických informačných miest.

Nežiadúce nálepky a nápisy

Ide o drevené stĺpy s typickými červenými strieškami, na ktorých sú umiestnené značky a iné užitočné informácie. Ako ochranári uviedli na internetovej stránke, často na nich nachádzajú aj nežiadúce nálepky a nápisy.

Nedisciplinovaní návštevníci majú niekedy potrebu podľa Správy TANAP-u zanechať po sebe v horách aj stopy v spomínanej nežiadúcej podobe.

„V tomto prípade ide ale o poškodzovanie cudzieho majetku. Kolegovia nálepky a nevhodné nápisy z turistických informačných miest odstraňujú, aby informácie boli dobre viditeľné a čitateľné,“ uviedla.

Popísané značky

Ešte v septembri minulého roka sa na internete objavili aj fotky turistických značiek popísaných hanlivými nápismi v angličtine, jedna sa nachádzala priamo pod Chatou pod Rysmi. Nina Obžutová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u vtedy v reakcii pre agentúru SITA uviedla, že práve nezodpovední a nedisciplinovaní turisti predstavujú pre správu národného parku jeden z najväčších problémov, s ktorými sa tam musia vysporiadať. Poškodzovaním značenia pritom ohrozujú bezpečnosť ľudí pohybujúcich sa v horách.

„Osoby, ktoré sa dopustia poškodzovania turistického značenia, by si mali v prvom rade uvedomiť, že značenie je nevyhnutným nástrojom na orientáciu ľudí v horách a plánovanie túry. Pokiaľ nie je čitateľné, alebo je poškodené, turisti majú problém udržať správny smer, dôjsť bezpečne do cieľa, napríklad aj odhadnúť vzdialenosť a čas potrebný na ďalší postup,“ upozornila vlani Obžutová.

Monitorovanie

Stav turistických informačných miest i chodníkov počas celého roka monitorujú zamestnanci zo Strediska starostlivosti o turistickú infraštruktúru Správy TANAP-u.

„Aj v zimných mesiacoch vyrážajú do terénu a prerezávajú padnuté stromy, aby boli úseky, ktoré nepodliehajú uzávere, opäť bezpečne priechodné,“ ozrejmila správa najstaršieho národného parku na Slovensku.

Ako ďalej vysvetlila, najmä vietor, ale aj ťažký sneh a prirodzené starnutie a vyschýnanie stromov zapríčiňujú pády stromov, ktoré z času na čas zatarasia turistické chodníky.

Viac k osobe: Nina Obžutová
Firmy a inštitúcie: Správa TANAPu

Odporúčané