Návratnosť PET fliaš a plechoviek prekročila optimistické scenáre, ministerstvo chce zálohový systém viac zdokonaliť

zálohovanie, PET fľaša, plastové fľaše
Foto: ilustračné, Getty Images

Systém zálohovania PET fliaš a plechoviek funguje 15 mesiacov a má pozitívne ekonomické a environmentálne dopady. Dôležitá je ústretovosť a prístupnosť systému zálohovania pre dôchodcov, hendikepovaných a zdravotne postihnutých občanov.

K tejto téme sa uskutočnilo stretnutie, ktoré inicioval poslanec NR SR Dominik Drdul na envirorezorte za účasti štátneho tajomníka Juraja Smatanu, Správcu zálohového systému, zástupcov Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, Jednoty dôchodcov Slovenska, Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a občianskych združení. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR.

Návratnosť prekročila 70 percent

Podľa Smatanu prvý rok zálohovania ukázal, že systém ekonomicky motivuje zákazníkov zapájať sa do zálohovania, čím návratnosť PET fliaš a plechoviek prekročila 70 percent.

Našou úlohou je však systém zálohovania vylepšiť tak, aby nielen chránil našu prírodu, lesy a rieky od plastového odpadu, ale tiež aby bol ústretový a prístupný pre dôchodcov, hendikepovaných a zdravotne postihnutých občanov,“ zdôraznil štátny tajomník.

Podľa Drdula je ústretové prostredie zálohovania rovnako dôležité, ako jeho environmentálny aspekt. Rezort sa dohodol so Správcom zálohového systému na konkrétnych opatreniach, najmä na príprave dodatku zmluvy so Správcom zálohového systému.

Myslia aj na zdravotne znevýhodnených

Cieľom je lepšie sprístupniť systém hendikepovaným občanom, preskúmať súlad funkčnosti zálohomatov s Európskym aktom o prístupnosti, možnosť zaviesť používateľský test novo inštalovaných zálohových automatov osobami so zdravotným postihnutím.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Jedným z opatrení bude bezbariérový prístup k zálohomatom tam, kde to je možné, zintenzívnia pomoc dôchodcom a hendikepovaným zákazníkom, taktiež budú nainštalované zvončeky na privolanie asistencie, ale aj rozširovanie siete dobrovoľných obchodných prevádzok, využívajúcich ručné skenery na odovzdanie zálohovaného obalu priamo personálu obchodu.

Riaditeľ Správcu zálohového systému Marián Áč podotkol, že myslia aj na spoluobčanov so zdravotným postihnutím či národnostné menšiny.

Zálohovanie v rôznych jazykoch

„V spolupráci s obchodníkmi, ktorí sú vlastníkmi jednotlivých zariadení na odberných miestach, sa zaoberáme rôznymi opatreniami v oblasti bezbariérovosti. Rovnako tak poskytujeme informácie o systéme zálohovania v rôznych jazykových mutáciách národnostných menšín. V našich snahách budeme naďalej pokračovať aj v spolupráci s viacerými organizáciami, ktoré zastupujú znevýhodnených,“ upresnil Áč.

Rezort životného prostredia plánuje ďalšie stretnutia s komunitou dôchodcov a so zdravotne postihnutými spoluobčanmi, a so Slovenskou alianciou moderného obchodu, ktorá zastupuje najvýznamnejšie maloobchody a veľkoobchody na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominik DrdulJuraj SmatanaMarián Áč
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov na SlovenskuMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSAMO Slovenská aliancia moderného obchoduSprávca zálohového systémuÚNSS Únia nevidiacich a slabozrakých SlovenskaÚrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím