Návrh zonácie Národného parku Poloniny ignoruje požiadavky miestnych, tvrdí envirorezort a chce nájsť kompromis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NP Poloniny
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Návrh zonácie Národného parku (NP) Poloniny bol pripravený predchádzajúcou vládnou garnitúrou cez ignorovanie požiadaviek miestnych obyvateľov, súkromných vlastníkov pozemkov, miestnych urbárov aj samospráv.

Uviedlo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR pre agentúru SITA v reakcii na stanovisko ochranárov, ktorí upozornili na zámer zmenšiť rozlohu NP Poloniny.

Trieštenie národného parku

Podľa ochranárov by zámer zmenšiť NP Poloniny znamenal konflikt s Plánom obnovy a odolnosti SR.

„Namiesto trieštenia NP Poloniny a riskovania sankcií by mal štát hľadať riešenia, ako zvýšiť podporu pre NP a región tak, ako to urobil pri hornej Nitre,“ uviedol Marek Kuchta z organizácie My sme les s tým, že nevôľu s týmto zámerom vyjadril aj Prešovský samosprávny kraj (PSK).

Podľa Kuchtu zo sprístupnenej mapy zámeru od správy národného parku vyplýva, že z NP Poloniny by po zmenách zostala asi len tretina územia. Výmera parku by klesla z 29 805 na 11 350 hektárov.

Zvyšok by sa premenil na Prírodný park Poloniny – Nízke Beskydy, v ktorom platia menej prísne pravidlá pre ťažbu dreva a výstavbu.

Zásah do vlastníckych práv

NP by sa podľa tejto mapy roztrieštil na jedno väčšie a tri menšie územia. Kuchta zároveň priznal, že celý terajší návrh zonácie NP Poloniny je v území Natura 2000, čo je spojené s obmedzeniami hospodárenia a platí tam prísnejšia ochrana lesa.

MŽP SR uviedlo, že hlas a vlnu nevôle miestnych si predchádzajúce vedenie pri príprave zonácie NP Poloniny vôbec nevypočulo.

„Súčasné vedenie ministerstva vedie aktívny a konštruktívny dialóg s kľúčovými hráčmi v regióne a v zmysle ich požiadaviek pripravuje nový zámer zonácie NP Poloniny. V súčasnosti je v štádiu pripomienkovania na Okresnom úrade v Prešove. Pri tvorbe zonácie je dôležité nájsť kompromis,“ dodal envirorezort.

Rusíni zo Starinskej a Uličskej doliny, ktorí vlastnia okolo 10-tisíc hektárov v NP Poloniny, už viackrát poukázali na to, že súčasný návrh zonácie zasahuje do ich vlastníckych práv a nesúhlasia s ňou.

Rusíni majú svoju požiadavku

Sú signatármi rezolúcie Poloniny, v ktorej poukazujú na dedičstvo svojich predkov, ktorí na tomto území pracovali a zveľaďovali ho.

Rusíni vyslovili požiadavku, aby pozemky v súkromnom vlastníctve boli vyhlásené za prírodný park v rámci chráneného územia Poloniny.

Envirorezort doplnil, že je veľmi dôležité, aby NP Poloniny zabezpečil skutočnú ochranu prírodného bohatstva, ale zároveň podporoval súžitie miestneho obyvateľstva s prírodou, kde bude môcť slušne žiť, pracovať a zveľaďovať svoj majetok, ktorý bol ľudskou rukou udržiavaný predchádzajúcimi generáciami.

„V tejto súvislosti chceme predstaviť zámer zonácie národného parku, ktorý bude čo možno najviac chrániť prírodné bohatstvo a zároveň rešpektovať vôľu súkromných vlastníkov,“ dodalo na záver MŽP SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Kuchta
Firmy a inštitúcie My sme lesMŽP Ministerstvo životného prostredia SRPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)