Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

turista, les
Foto: ilustračné, Getty Images

Kým Nemecko v reakcii na koronakrízu vyčleňuje pre súkromných majiteľov lesov stovky miliónov eur, na Slovensku sa pre nich žiadna podobná masívna pomoc nechystá. Portálu NášVidiek.sk to potvrdil hovorca ministerstva pôdohospodárstva Daniel Hrežík.

Vláda totiž podľa neho zatiaľ s osobitnými finančnými prostriedkami pre kapitolu agrorezortu na podporu obhospodarovateľov lesov nepočíta.

Trpia lesy aj ich majitelia

Nemecká ministerka pre výživu, poľnohospodárstvo a ochranu spotrebiteľa Julia Klöcknerová pritom minulý týždeň informovala, že vydáva usmernenia o financovaní na získanie prémie za udržateľnosť pre vlastníkov lesov s objemom až 500 miliónov eur.

Výška prémie je 100 eur na hektár a je určená súkromným a obecným vlastníkom lesov, ktorí vlastnia najmenej jeden hektár lesnej plochy.

Lesy v Nemecku trpia podľa tamojšej vlády neustálym stresom už tri roky. Spôsobili to búrky, sucho a rozsiahle napadnutie podkôrneho hmyzu. Majitelia lesov trpia podľa Klöcknerovej tiež.

Musia vyčistiť a zalesniť svoje poškodené lesné oblasti, navyše ceny dreva prudko poklesli aj kvôli koronavírusu. Mnoho majiteľov lesov utrpelo vážne ekonomické škody v dôsledku poškodenia lesov a chýb na trhu s drevom. Chýba im likvidita,“ uviedla Klöcknerová.

Na Slovensku je podpora v nedohľadne

Na Slovensku je podpora majiteľov lesov v nedohľadne. Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2021, ktorý prerokovala vláda, zatiaľ podľa Hrežíka nepočíta s osobitnými finančnými prostriedkami pre kapitolu agrorezortu na podporu obhospodarovateľov lesov tak, ako v Nemecku alebo Českej republike.

Ministerstva pôdohospodárstva pri tvorbe návrhu štátneho rozpočtu pre rok 2021 – 2023 žiadal od rezortu financií 45 miliónov eur. Peniaze mali ísť na kompenzáciu strát, ktoré vznikli obhospodarovateľom lesov v dôsledku kalamitnej ťažby dreva v strednej Európe, presýteniu trhu s drevom a poklesu cien tejto drevnej hmoty.

Ďalšou prioritou bolo financovanie ekosystémových služieb, ktoré poskytujú kvalitné a trvalo udržateľné obhospodarované lesy, a ktoré nie sú predmetom trhu. Pre túto oblasť žiadali približne 12 miliónov eur.

Na dofinancovanie výstavby lesnej cestnej siete, rekonštrukcie lesnej cestnej siete, strojno-technického vybavenia a vodo-zádržné opatrenia pre uplatňovanie prírode blízkeho hospodárenia žiadal agrorezort ročne približne 58 miliónov eur.

„Ani tento návrh nebol zatiaľ akceptovaný. O uvedených podporách minulý týždeň rokoval pôdohospodársky výbor a jeho členovia si vyžiadali od ministerstva doplňujúce informácie,“ uzavrel Hrežík.

Majitelia lesov poslali politikom žiadosť o pomoc

Ministerstvo ale verí, že lesné hospodárstvo bude v roku 2021 podporené tak, ako aj pri tvorbe štátneho rozpočtu na budúci rok žiadalo.

Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska (ÚNIA) na základe zverejnených údajov z Nemecka poslala oficiálnu žiadosť o pomoc do Národnej rady SR. Žiada o neodkladnú pomoc pre 15-tisíc živnostníkov, mikro a malé podniky starajúce sa o lesy Slovenska, ktorí všetci majú jediný zdroj príjmov zo súkromných, obecných či cirkevných lesov tvoriacich viac ako polovicu lesov Slovenska.

„Po troch rokoch sucha v Európe ničiaceho aj slovenské lesy prišiel koronavírus, ktorý dohnal tieto subjekty na okraj ekonomickej priepasti. Ak neodkladne nedostanú pomoc, ekonomicky neprežijú. Doplatia na to vidiecke oblasti severu Slovenska a lesy,“ konštatoval predseda ÚNIE Milan Ovseník.

Informácie o rozpočte vlastníkov znepokojili

ÚNIA očakávala, že na základe vývoja situácie v Európe, záverov Zelenej správy, ktorá bola na rokovaní pôdohospodárskeho výboru, či na základe jej upozornení a verejných vystúpení v uliciach Bratislavy príde k neodkladnej pomoci.

„To sa nestalo. Roky pritom voláme po spravodlivej verejnej podpore súkromných lesov, ktorých mnohé úžitky užíva celá spoločnosť bezplatne,“ doplnil Ovseník.

ÚNIA žiada všetkých politikov, aby nenechali ekonomicky zlikvidovať slovenský lesnatý vidiek, v súčasnosti bez verejnej podpory, aj s prihliadnutím na kroky okolitých štátov. Ak sa tak nestane, les podľa nich ekonomicky neprežije.

„Stačí pritom jedno – upraviť vyhlášku a alokovať dostatok zdrojov, ktoré umožnia v roku 2021 významnú epochálnu podporu polovice lesov Slovenska v súkromnom vlastníctve,“ uzavrel Ovseník.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HrežíkJulia KlöcknerMilan Ovseník
Firmy a inštitúcie BMEL Bundesministeriums für Ernährung und LandwirtschaftMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRÚNIA Remove term: Únia regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Únia regionálnych vlastníkov neštátnych lesov Slovenska