Viac vody na polievanie záhrady, teplota v lete nižšia aj o dva či tri stupne a plno zelene. Aj takto môže vyzerať pozemok rodinného domu, ktorý zachytáva dažďovú vodu, alebo ju necháva vsakovať do dažďovej záhrady.
Svetová klíma sa mení a my už dlhšie cítime dôsledky tejto zmeny. Niekedy nezaprší celé týždne, inokedy nás trápia prívalové dažde a záplavy. Jedným z dôvodov tohto stavu je fakt, že nevyužívame dažďovú vodu tak, ako kedysi.
„Súvisí to aj s obrovským rozmachom rozširovania zastavaných plôch, ako sú developerské centrá, obchodné centrá s pozemnými parkoviskami, bezhlavé zahusťovanie sídliskovej zástavby a zástavby v satelitných mestečkách, kde vznikajú veľké súvislé spevnené plochy, z ktorých voda odteká alebo je vedome urýchlene odvádzaná,“ vysvetľuje hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.
Ak vy vy vaši susedia zadržíte veľa dažďovej vody, uľahčia tak život ľuďom, ktorí bývajú nižšie po prúde vodného toku. Predchádzajú tak aj vyplaveniu kanalizácie pri prívalových dažďoch.
Prečo by sme to mali robiť
Dobré hospodárenie s dažďovou vodou teda nie je dôležité len pre mestá, ale je čoraz dôležitejšie aj pre malé obce na vidieku.
„Pri súčasnej klimatickej zmene je stále potrebnejšie efektívne narábať s dažďovou vodou. Predlžuje sa interval medzi dažďami, ktoré sú striedané dlhými obdobiami sucha s dôsledkom poklesu hladín podzemnej vody, nedostatku vody pre vegetáciu a otepľovanie zastavaných území. Tieto skutočnosti platia aj pre vidiek,“ podotýka Mária Rimarčíková z Výskumného ústavu vodného hospodárstva.
„Zachytávanie dažďovej vody zo spevnených povrchov ako sú strechy, cestné komunikácie, chodníky a pod. a jej následné vsakovanie prispieva k dotovaniu množstva podzemných vôd, k znižovaniu povrchového odtoku, voda zostáva v prostredí, čo má pozitívny vplyv na zlepšenie mikroklímy, ochladzovanie a zvlhčovanie prostredia. Aj vo vidieckom prostredí stúpa význam hospodárneho nakladania s dažďovou vodou, jej zadržiavania (akumulovania) a následného využívania,“ dodáva.
Ako na to
Dažďovú vodu môžeme zbierať do nádrže na povrchu zeme, pod zemou, alebo aj v záhradnom jazierku. Dobrým doplnkom je aj dažďová záhrada, ktorá vsiakne nepotrebnú dažďovú vodu.
Je to vlastne priehlbina s drenážnou vrstvou a vysadenými rastlinami. Nejde o jazierko, ako sa niekde chybne uvádza. Voda v dažďovej záhrade stojí maximálne 48 hodín, potom vsiakne do zeme. Vďaka dažďovej záhrade môžeme znížiť teplotu na záhrade aj o niekoľko stupňov.
Dažďová voda sa dá využiť aj na pranie či splachovanie WC, no náklady na vybudovanie takéhoto zariadenia prevyšujú ušetrenú čiastku za vodu. Ak však chceme vodu vrátiť prírode, je oveľa lepšie touto vodou polievať záhradu v časoch, kedy je málo dažďa.