Niektoré jazerá či vodné plochy nie sú vhodné na kúpanie, kvalita vody nie je vyhovujúca ani na niektorých kúpaliskách

Vodné plochy v rekreačnej oblasti Gazarka Šaštín-Stráže, v nádrži Brezová pod Bradlom a na Štrkovisku Čaňa nie sú na základe hodnotenia hygienikov vhodné na kúpanie. Informuje o tom v tlačovej správe Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ako ďalej uvádza, kúpanie pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom sa neodporúča ani na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach a vodnej nádrži Duchonka.

Znížená priehľadnosť v jazerách

„Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie bola zistená znížená priehľadnosť na Jazere Úhorná, Šintavských baniach, vodných dielach Kráľová, Kaskády, Lipovina – Bátovce a vodnej nádrži Tajch, pričom odporúčanú hodnotu nespĺňali aj ukazovatele nasýtenie vody kyslíkom, farba a celkový fosfor na vodnej nádrži Tajch a ukazovateľ farba na Lipovine – Bátovce,“ povedala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Ako ďalej uviedla, nízky stav hladiny a zníženú priehľadnosť zaznamenali aj na dvoch odberných miestach nádrže Ružín v okrese Gelnica (Ružín SKI a Ružín Chaty), pričom na odbernom mieste Ružín SKI bolo zistené aj prekročenie medznej hodnoty chlorofylu-a.

„Nasýtenie vody kyslíkom, farba a celkový fosfor patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov,“ doplnila hovorkyňa.

Kvalita vôd na kúpaliskách

Pokiaľ ide o umelé kúpaliská, prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napr. vo vírivom bazéne pri rekreačno-plaveckom bazéne na Kúpalisku Zelená Žaba Trenčianske Teplice, v detskom bazéne na Kúpalisku Modrá perla Veľké Úľany, plaveckom bazéne v Národnom centre vodného póla Nováky, plaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Chalmová, detskom a neplaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Komárno.

„Na kúpaliskách boli vykonané opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody,“ dodala Račková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)