Iniciatíva My sme les na sociálnej sieti Facebook upozornila na niekoľko súvislostí, ktoré je dobré poznať v súvislosti so sobotňajším útokom medveďa hnedého na Liptove.
Duchaprítomnosť otca rodiny
Rodičia s dvomi deťmi na šelmu natrafili na prechádzke pri malej osade Železnô, ktorá je súčasťou obce Partizánska Ľupča. O útoku informoval aj Ladislav Balážec, starosta obce Partizánska Ľupča.
Útok medveďa na Liptove. Na dcéru vybehol z húštia, opísal drámu otec
„Útok medveďa sa stal v lokalite Hlinisko a jednalo sa asi o 80 kilogramového jedinca,“ uviedol s tým, že vďaka duchaprítomnosti otca rodiny nedošlo k zraneniam maloletých detí, na ktoré medveď preukázateľne zaútočil.
Strieľanie medveďov nepomôže
My sme les však upozorňuje, že rodina bola mimo značkovanej turistickej trasy, v 3. stupni ochrany a nachádzala sa na poľovníckom chodníku, ktorý sa používa na lov zveri. „Prekvapili medveďa svojou prítomnosťou v blízkosti brlohu,“ uviedla iniciatíva.
Rodine vyjadrila podporu a verí, že sú všetci v poriadku, ale nabáda, že v lokalitách, kde sa medveď prirodzene vyskytuje je namieste ostražitosť a opatrnosť. „Aj tento prípad ukazuje, že napriek tomu, že sa na Slovensku zabilo najviac medveďov za posledných 100 rokov, incidenty s človekom neprestali,“ píše.
Podľa iniciatívy strieľanie medveďov nie je riešením a priniesla pár rád, ako obmedziť riziko stretu s divokou šelmou. „Prosím buďte v lese opatrní a zároveň rešpektujte divokú prírodu,“ vyzýva.
Rady ako obmedziť riziko stretu s medveďom
- uprednostnite pohyb po turistických chodníkoch
- pohybujte sa vo dvojici alebo skupine
- udržujte aspoň minimálnu úroveň hluku, rozprávajte sa
- sledujte okolie a vyhnite sa neprehľadným húštinám v lokalitách s výskytom medveďa
- nepribližujte sa k jaskyniam a dieram
- snažte sa obmedziť svoj pohyb v horskom prostredí pred svitaním a po súmraku
- vyhýbajte sa miestam s aktívnymi poľovníckymi krmoviskami
- pri pobyte v prírode si všímajte svoje okolie a pobytové znaky medveďov (stopy, trus, medvedie stromy
Zdroj: My sme les