Novela o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve začne platiť od januára, podpísala ju prezidentka

The farmer holds a money bag on the background of plantations. Lending and subsidizing farmers. Grants and support. Profit from agribusiness. Land value and rent. Taxes taxation. Agricultural startups
Foto: ilustračné, Getty Images

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve. Novelou sa implementuje európska smernica z októbra 2019.

Smernica určuje predkladanie dokumentov od farmárov Európskej komisii. Súčasťou novely zákona je aj presnejšie definovanie finančnej pomoci pre poľnohospodárov.

Finančnou pomocou je pomoc na podporu konkurencieschopnosti mikro, malých, stredných a veľkých podnikov pôsobiacich v poľnohospodárskej prvovýrobe, potravinárstve, lesnom a rybnom hospodárstve.

Finančná pomoc sa bude poskytovať vo forme záruky za úver, vo forme odpustenia poplatku za záruku a vo forme úhrady úroku alebo časti úroku z úveru. Poskytovateľom bude agrorezort.

Úlohu administrátora schémy bude na základe zmluvy s poskytovateľom pomoci plniť fond spravovaný spoločnosťou Slovak Investment Holding, a.s. Vykonávateľmi schémy budú banky a pobočky zahraničných bánk.

Novela nadobúda účinnosť 1. januára 2022.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Zuzana Čaputová
    Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSlovak Investment Holding