Nový zákon o ochrane prírody neohrozuje poľnohospodárstvo, Taraba objasnil svoj postoj pri zahlasovaní v Rade EÚ (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Taraba
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: Archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba vo videu na sociálnej sieti objasnil, prečo zahlasoval za nový zákon o ochrane prírody v Rade Európskej únie. Zdôraznil, že zákon neohrozuje európske ani slovenské poľnohospodárstvo a vytvára priestor pre čerpanie nových finančných zdrojov po roku 2027.

Pozrite si, kto všetko za to hlasoval, a položte si otázku, prečo za ten zákon hlasovali všetky podstatné štáty, ktoré patria medzi najväčších producentov v poľnohospodárstve,“ uviedol Taraba.

Podľa ministra prešiel zákon aj vďaka hlasom Francúzska, Španielska, Nemecka a ďalších krajín, čo signalizuje jeho prijateľnosť pre silne organizovaných poľnohospodárov.

Zákon podporuje poľnohospodársku činnosť

Taraba tiež vysvetlil, že nový zákon nie je ten istý, proti ktorému sa protestovalo na konci roka 2023.

Ten zákon z konca roka totiž neprešiel aj vďaka tomu, že ja som ho odmietol podporiť,“ dodal minister.

Taraba zdôraznil, že nový zákon neprináša likvidáciu poľnohospodárstva, ale naopak, podporuje poľnohospodársku činnosť rešpektujúcu biodiverzitu.

Predstavte si, že dnes ste poľnohospodár a máte veľkú roľu a na tej roli máte jeden samostatný strom. Po novom ten poľnohospodár nielenže nebude musieť niečo platiť, ale on získa finančné prostriedky na to, aby ten strom tam mohol nechať,“ uviedol.

Slovensko je pripravené

Zdôraznil tiež, že Slovensko je na nový zákon pripravené a spĺňa všetky kritériá pre získanie benefitov.

Slovensko je absolútne na ten zákon pripravené, pretože my sme asi jediná krajina, ktorá spĺňa všetky kritéria,“ prízvukoval Taraba.

Podľa neho obavy z krízy a kolapsu poľnohospodárstva pramenia z neznalosti dokumentu a rozdielov medzi pôvodným a terajším zákonom. Na Slovensku je 200-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, ktorá je neobrobená. Práve nový zákon o ochrane prírody by mal motivovať k jej obnoveniu a udržiavaniu.

Všetky tieto reči o kríze a kolapse európskeho a slovenského poľnohospodárstva môžu rozprávať len tí, ktorí tento dokument nečítali,“ uzavrel minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Rada Európskej únie