Ochrana lesov je kľúčová v boji proti klimatickým zmenám, uviedol Budaj na rokovaní Rady ministrov

Drone aerial view of deforestation in the amazon rainforest. Trees cut and burned on illegally to open land for agriculture and livestock in the Jamanxim National Forest, Para, Brazil. Environment.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Európa si uvedomuje hrozbu chemizácie, poškodzovania pôdy pesticídmi aj globálnu hrozbu odlesňovania, tvrdí minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Práve odlesňovanie zohráva dôležitú negatívnu úlohu v čase klimatickej krízy, uviedol na neformálnom zasadnutí Rady ministrov životného prostredia Európskej únie (EÚ) vo francúzskom Amiens.

Lesy nás chránia pred suchom

„Lesy sú najúčinnejším spôsobom zadržiavania zrážkovej vody a súčasne sú (popri oceánoch) najväčším úložišťom uhlíka. Vďaka svojim lesom sa môže každý štát chrániť pred suchom, aj pred klimatickou krízou. Iba tak dáme šancu prežiť normálny život nie iba sebe, ale aj našim potomkom,“ zdôraznil Budaj.

Šéf rezortu tiež skonštatoval, že Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR finalizuje program na obnovu rodinných domov.

Jeho cieľom je najmä znížiť energetickú náročnosť bývania na Slovensku vzhľadom na to, že podľa výsledkov Eurostatu vydávajú občania SR v rámci EÚ najviac peňazí na náklady na bývanie.

Ochrana pôdy

Ministri životného prostredia hovorili okrem iného aj o pripravovanej spoločnej poľnohospodárskej politike z hľadiska užívania pesticídov a iných chemických prostriedkov. Rokovania potvrdili podporu ochrany zdravia ľudí aj prírodného prostredia pred nadmernou chemizáciou pôdy.

Ďalšími najdiskutovanejšími témami boli Európsky plán pre zelenú transformáciu, tzv. balík Fit for 55, zlepšenie obhospodarovania lesov, pravidlá ochrany pôdy na celoeurópskej úrovni či redukcia pesticídov a chemikálií v poľnohospodárstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR