Na území Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty kontrolujú hniezdne lokality sokolov sťahovavých. Informuje o tom na svojej internetovej stránke CHKO Malé Karpaty. Práve v májovom období sú mláďatá tohto druhu dravca veľké a opúšťajú rodičovské hniezda.
Obmedzili ľudské aktivity
Kontroly hniezdnych lokalít sokola sťahovavého vykonáva špecializovaná pracovná skupina Ochrany dravcov na Slovensku (ODNS). Sokol sťahovavý patrí k druhom, ktoré sú citlivé na vyrušovanie.
Ministerstvo eviduje už viac ako 200 prípadov diviakov nakazených africkým morom ošípaných
Pracovníci Správy CHKO Malé Karpaty preto na viacerých lokalitách pristúpili k obmedzeniu turistických, športových a rekreačných aktivít, ako aj k zvýšenému ochrannému dohľadu, prípadnému stráženiu hniezd.
Cieľom kontrol hniezdnych lokalít je identifikovanie miest, na ktorých konkrétny vtáčí druh hniezdi a zistenie, či má pre hniezdenie vytvorené dostatočne dobré podmienky. Monitoringom sa zároveň posudzujú negatívne vplyvy, ktoré by mohli prítomnosť vtáčieho druhu ohroziť.
Chránený a ohrozený druh
Územie Malých Karpát je aj Chráneným vtáčím územím (CHVÚ), sokol sťahovavý patrí medzi druhy, ktoré sú predmetom ochrany CHVÚ. Počas monitoringu v roku 2019 bola zaznamenaná prítomnosť 15-tich párov sokola sťahovavého v Malých Karpatoch, čo predstavuje osem percent celkovej odhadovanej populácie v krajine.
Spozorovali vzácneho bieleho medveďa grizzlyho, odborníci majú však obavy (video)
Sokol sťahovavý patrí na Slovensku medzi chránené a ohrozené druhy. Na území Slovenska sa podľa stránky biomonitoring.sk vyskytuje približne 90 až 120 párov tohto druhu. Hniezdi zväčša v pohoriach neďaleko od otvorenej krajiny, kde loví.
Samica býva zreteľne väčšia než samec. Ten dosahuje hmotnosť 550 až 700 gramov, samica 900 až 1100 gramov. Rozpätie jeho krídel je 100 až 110 centimetrov. Sokol sťahovavý je najrýchlejšie lietajúcim vtákom na svete.