Ochranári monitorujú Sivú Bradu v Slovenskom raji už vyše dvoch desaťročí, skoncujú tam s asfaltovým parkoviskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sivá Brada
Sivá Brada. Foto: www.facebook.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Už 24 rokov monitoruje Správa Národného parku Slovenský raj národnú prírodnú rezerváciu Sivá Brada pri Spišskom Podhradí s biotopmi prímorského charakteru.

    Je súčasťou chráneného územia NATURA 2000 a v súčasnosti jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku. Zároveň je domovom pre špecifické rastliny a živočíchy viažuce sa na slanomilné spoločenstvá.

    Šesť významných biotopov

    Pripomenula to správa národného parku na sociálnej sieti, ktorá tam plánuje odstrániť asfaltovú plochu nelegálneho parkoviska.

    V lokalite Sivá Brada sa podľa Správy NP Slovenský raj nachádza šesť biotopov európskeho významu, dva živočíchy európskeho významu a jedna rastlina európskeho významu.

    Celkovo tam podľa nej bolo na relatívne malom území identifikovaných až 250 druhov vyšších rastlín.

    „Túto jedinečnú lokalitu a jej slanomilné spoločenstvá monitorujeme už 24 rokov. Kosením odstraňujeme trstinu, ktorou každoročne zarastá. V spolupráci s miestnym hospodárom sme zaviedli pasenie hovädzieho dobytka na teplomilných, vlhkomilných a slanomilných častiach lokality, čo podporuje zachovanie jej biodiverzity,“ konkretizovali ochranári.

    Nainštalujú aj Larsenovu stenu

    Správa národného parku je od roku 2022 zapojená do projektu s názvom Ekohydrologická obnova rašelinísk v Karpatoch.

    Ten v spolupráci s partnermi vedie DAPHNE-Inštitút aplikovanej ekológie, s finančnou podporou z Európskej environmentálnej agentúry a Nórskych grantov.

    V rámci neho okrem pravidelného kosenia Správa NP Slovenský raj zrealizuje spomínané odstránenie asfaltu nelegálneho parkoviska.

    „Budeme sa usilovať o obnovenie slanomilných, halofytných, spoločenstiev a nainštalujeme takzvanú Larsenovu stenu,“ priblížili ochranári. Takéto steny slúžia na zabránenie zosuvu pôdy.

    Doposiaľ tam už správa národného parku realizovala pokusy s odstránením trstiny čiernou fóliou. To podľa nej prinieslo nové poznatky o fyzikálnych a chemických vlastnostiach pôdy a vody.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Firmy a inštitúcie: Správa Národného parku Slovenský raj