Ochranári nesúhlasia s Vellovým tvrdením o tom, že kvóty na lov vlka nenarúšajú jeho populáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vlk, vlky
Foto: ilustračné, Getty images

Bývalý európsky komisár pre životné prostredie Karmenu Vella ešte počas svojho funkčného obdobia potvrdil, že kvóty na lov vlka dravého nenarúšajú jeho populáciu na Slovensku.

Uviedla to vo svojej tlačovej správe Slovenská poľovnícka komora. K názoru eurokomisára, ktorému sa medzičasom skončilo funkčné obdobie, sa okrem poľovníkov prikláňa aj ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV).

Opačný názor na celú situáciu majú mimovládne organizácie, ktoré tvrdia, že regulovaný lov vlkov môže ohroziť ich početnosť. K nulovej kvóte na lov vlkov sa prikláňa aj ministerstvo životného prostredia (MŽP).

Európska komisia

S otázkou oslovil v októbri Európsku komisiu slovenský europoslanec Michal Wiezik (Spolu/EPP). Ten sa v liste pýtal, či považuje ochranu vlka dravého na Slovensku za dostatočnú a či kvóty podľa nej neohrozujú jeho populáciu.

Vtedajší eurokomisár pre životné prostredie Karmenu Vella v novembri odpovedal, že súčasné kvóty neohrozujú početnosť vlkov na Slovensku. Jeho odpoveď uvítal agrorezort aj poľovníci.

MPRV si za účelom lovu vlka dravého nevymýšľa svoje vlastné pravidlá, ktoré by porušovali európske predpisy, či predpisy na ochranu zvierat, čo však niektorým nebolo dodnes jasné napriek tomu, že sme o tom pravidelne informovali. MPRV sa opiera len o jasné pravidlá a vedecké poznatky, pričom o love vlka dravého rozhoduje na základe spoločnej dohody zainteresovaných strán,“ uviedlo v stanovisku ministerstva pôdohospodárstva. Poľovnícka komora tvrdí, že mimovládne organizácie pri téme lovu vlka dravého zavádzajú verejnosť.

Petícia za úplný zákaz

MŽP napriek stanovisku EK trvá na tom, že lov vlkov by mal byť na Slovensku zakázaný. Zároveň však zdôrazňuje, že na celú situáciu nemá priamy vplyv.

Ministerstvo a naši štátni ochranári už druhý rok presadzujú nulové kvóty na odstrel vlka dravého. Faktom ostáva, že kvóty určuje pracovná skupina na agrorezorte. V nej okrem štátnej ochrany prírody, ministerstva, neziskového sektora sú zástupcovia agrorezortu, poľnohospodárov či okresných úradov. Aj keď sa pre tento rok určila nižšia kvóta, sme presvedčení, že mala a do budúcna má byť nulová kvóta. Ide o krásne tvory, ktoré plnia dôležitú úlohu v našich lesoch,“ reagoval hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.

V slovenskej prírode žije podľa MPRV približne 400 jedincov vlka dravého. Tento rok k nim pribudlo 240 až 280 mláďat. Mimovládne organizácie tvrdia, že od roku 2000 sa na Slovensku legálne ulovilo viac ako 1760 vlkov a ďalšie nelegálnou cestou. Od apríla 2016 preto spisujú petíciu za úplný zákaz ich lovu. Pod petíciu sa doteraz podpísalo vyše 90-tisíc ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Karmenu VellaMichal Wiezik
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SR