Ochranári počas zimného monitoringu napočítali v Malej Fatre jedenásť vlkov a štyroch medveďov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlk
Foto: ilustračné, Thinkstock

Jedenásť vlkov a štyri medvede. Taká je bilancia zimného monitoringu veľkých šeliem v Národnom parku (NP) Malá Fatra. Na svojej internetovej stránke to uviedla správa parku.

Ochranári a dobrovoľníci počas monitoringu zaznamenali aj troch jedincov rysa ostrovida. Prítomnosť mačky divej sa v Malej Fatre dôveryhodne preukázať nepodarilo.

Niektoré výsledky sú podozrivé

Monitoring prebieha formou pochôdzky, pri ktorej ochranári a dobrovoľníci zaznamenávajú pobytové znaky šeliem – napríklad stopy, trus, korisť.

Pri fotografovaní týchto znakov k nim prikladajú účastníci meter, na základe ktorého je možné odhadnúť veľkosť stopy či trusu zvieraťa. Fotografie sú následne zaslané na vopred určenú e-mailovú adresu. Ochranári následne fotografie analyzujú a podľa veľkosti jednotlivých pobytových znakov určujú, o aké zviera ide.

V prípade nálezu čerstvého moču alebo trusu odoberajú účastníci aj vzorky, ktoré sú následne podrobené genetickému výskumu. Výsledky sčítania sa do značnej miery zhodujú so skutočnými počtami zvierat.

Podľa strážcu Správy NP Malá Fatra Tomáša Flajsa sú však niektoré výsledky podozrivé.

„Dlhšiu dobu sledujeme, že väčšina skupín vlkov sa skladala z dvoch, maximálne troch jedincov a ich stavy sa vôbec nedvíhajú. U vlka dravého však nie sú ničím výnimočné šesť či sedemčlenné svorky. Máme preto podozrenie, že počty jedincov sú v Malej Fatre znižované ľudskou rukou, teda pytliactvom,“ povedal pre agentúru SITA Tomáš Flajs.

Monitoring je u ľudí populárny

Zimný monitoring sa v Malej Fatre teší veľkej obľube verejnosti. O účasť na monitoringu prejavilo záujem vyše 130 dobrovoľníkov, ďalších približne 50 ľudí sa prihlásilo aj po uzávierke. Monitoringu sa napokon zúčastnilo 125 dobrovoľníkov.

Okrem Slovákov a Čechov pomáhali monitorovať slovenské šelmy aj Poliak, Rus, Francúz, Portugalčan či študent z Mexika, ktorý sa zúčastnil monitoringu aj vlani. Mapovatelia spolu prešli 57 trás s celkovou dĺžkou 470 kilometrov.

Dobrovoľníci sa na akciu prihlasovali prostredníctvom elektronického formulára, v ktorom uvádzali svoje predošlé skúsenosti s monitoringami či stav svojej fyzickej kondície.

Ochranári následne pridelili dobrovoľníkom trasu, na ktorej budú šelmy stopovať. Pri prideľovaní trás pritom zohľadňovali práve fyzickú kondíciu dobrovoľníkov a ich doterajšie skúsenosti s mapovaním zvery v otvorenej prírode.

Trasy jednotlivých skupín dobrovoľníkov boli dlhé 3 až 15 kilometrov.

NP Malá Fatra

NP Malá Fatra sa nachádza na severe Slovenska v Krivánskej Malej Fatre, severnej časti pohoria Malá Fatra. Na jeho území sa nachádza 16 národných prírodných pamiatok, deväť prírodných rezervácií, päť prírodných pamiatok či Národná prírodná pamiatka Kľacký vodopád, ktorý je vysoký 30 metrov.

Najvyšším vrchom Malej Fatry je Veľký Fatranský Kriváň s nadmorskou výškou 1 709 metrov. Najvyšším vodopádom je Šútovský vodopád vysoký 38 metrov. S rozlohou približne 226 kilometrov štvorcových je šiestym najväčším národným parkom na Slovensku. Jeho ochranné pásmo dosahuje rozlohu približne 232 kilometrov štvorcových.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať