Ochranári zverejnili termín otvorenia jaskýň, turisti musia mať rúško a dodržiavať bezpečné odstupy

Demänovská jaskyňa
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Jaskyne pre verejnosť opäť otvoria od utorka 16. júna. Na svojej internetovej stránke o tom informuje Štátna ochrana prírody (ŠOP). Slovenská správa jaskýň (SSJ), ktorá je organizačnou zložkou Štátnej ochrany prírody SR, pripravila plán a podmienky znovuotvorenia všetkých 13 sprístupnených jaskýň.

Návštevníci musia do jaskýň vstupovať iba s rúškom, prípadne inou pokrývkou úst a nosa, budú musieť dodržiavať bezpečný odstup od ostatných ľudí a dezinfikovať si ruky.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenská správa jaskýň zároveň avizuje, že počet osôb, ktoré budú môcť vstúpiť do jaskyne v jednej skupine, môže byť oproti bežnej prevádzke nižší.

Zároveň návštevníkov žiada, aby minimalizovali pri návšteve jaskýň dotyky tváre rukami a v prípade, ak sa necítia byť zdravotne v poriadku radšej návštevu jaskyne odložili na iný termín. Jaskyne budú otvorené v štandardných časoch ako počas bežnej prevádzky.

O zatvorení jaskýň rozhodol Ústredný krízový štáb SR na svojom zasadnutí 11. marca. Pôvodne mali byť jaskyne uzatvorené do 24. marca.

V dôsledku vývoja pandémie koronavírusu vtedajší generálny riaditeľ ŠOP Martin Lakanda a krízový štáb 23. marca rozhodli o uzatvorení jaskýň do odvolania. Verejnosť tak bude môcť v polovici júna navštíviť 13 sprístupnených jaskýň po viac ako troch mesiacoch.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie ŠOP Štátna ochrana prírodySSJ Slovenská správa jaskýň