Odborníci vyjadrili znepokojenie nad aktuálnym stavom ochrany prírody, Taraba to považuje za plytký politický pamflet

Prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, členom vlády, ako aj poslancom Národnej rady SR zaslali otvorený list.
NR SR: Rokovanie 22. schôdze
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
  • aktualizácia 26. novembra, 14:00

Vedecké spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied (SAV) a mimovládne organizácie zaslali prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, členom vlády, ako aj poslancom Národnej rady SR otvorený list, v ktorom vyjadrili znepokojenie nad aktuálnym stavom ochrany prírody a životného prostredia na Slovenska.

Organizácie v liste vyjadrili presvedčenie, že súčasné vedenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ako aj mnohí jeho nominanti vo vedení rezortných organizácií sa dopustili neúnosného množstva prešľapov, chýb a krokov smerujúcich jednoznačne proti záujmom ochrany životného prostredia.

Prepúšťanie odborníkov, ale aj škodlivá novela zákona

Ako dôvody tohto presvedčenia označili prepustenie viac než 50 odborníkov z vedúcich pozícií v organizáciách podriadených MŽP SR, ale aj podľa nich škodlivá novela zákona o ochrane prírody a krajiny.

Ako odborníci z akademického a odborného prostredia sme takisto presvedčení, že MŽP SR je dnes vedené v rozpore so súčasnými vedeckými poznatkami a trendmi v oblasti ochrany prírody. Ide napríklad o presadzovanie ťažby v horských lesoch namiesto ich ponechania na samovývoj, rezignovanie na overené formy prevencie a osvety pri spolunažívaní s veľkými šelmami a obnovenie ich lovu za sporných a pravdepodobne protiprávnych podmienok, presadzovanie výstavby nových vodných diel či vytváranie a živenie umelých konfliktov medzi ochranou prírody a stakeholdermi (poľnohospodármi, vodohospodármi, lesníkmi, súkromnými vlastníkmi pozemkov alebo bežnými návštevníkmi prírody) namiesto hľadania možností obojstranne prospešnej spolupráce,“ uviedli organizácie v liste.

Negatívne dopady na životné prostredie

Ak budú pokračovať nastolené pomery na envirorezorte, tak podľa vedeckej obce nastanú v našej prírode ťažko zvrátiteľné až nenapraviteľné škody, ktorých dopady sa negatívne dotknú každého z nás.

Vzhľadom na rozsah a dosah negatívnych krokov a postojov vedenia MŽP máme za to, že v SR je v súčasnosti závažným spôsobom porušované ústavné aj medzinárodné právo občanov na priaznivé životné prostredie,“ uvádza sa v liste.

Výzva k náprave pochybení a škôd

Organizácie vyzývali vládu SR, prezidenta, ako aj poslancov, aby okamžite zastavili rozvrat ochrany prírody a vyvodili osobnú zodpovednosť voči jej vykonávateľom.

Súčasne vyzývame k náprave všetkých pochybení a škôd, ktoré boli v ostatných mesiacoch v oblasti životného prostredia na Slovensku spôsobené, hovoriac najmä o návrate odborníkov do odborných vedúcich pozícií, zodpovednom plnení míľnikov a reforiem súvisiacich s Plánom obnovy a odolnosti, zvrátení schválených škodlivých legislatívnych zmien a vedení rezortu v súlade s odbornými poznatkami. Vyzývame tiež prezidenta SR na vetovanie sporných návrhov a napádania na ústavnom súde. A poslancov vyzývame, aby prijímali a schvaľovali len také legislatívne nariadenia, ktoré nebudú namierené proti životnému prostrediu,“ uzavreli autori otvoreného listu.

Pod list sa podpísali: Asociácia slovenských geomorfológov pri SAV, Slovenská arachnologická spoločnosť, Slovenská ekologická spoločnosť pri SAV, Slovenská geografická spoločnosť pri SAV, Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Slovenská sekcia Európskej spoločnosti vedcov a odborníkov pre ochranu prírody.

Taraba to považuje za plytký politický pamflet

Vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba v reakcii na otvorený list dodal, že považuje tieto vyjadrenia rôznych ochranárskych združení a spolkov za plytký politický pamflet.

„Rezort životného prostredia je dnes pod mojím vedením lídrom v čerpaní eurofondov. Ak mali títo predstavitelia obavy o eurofondy, mali svoje požiadavky smerovať na predošlé vedenia rezortu, keď prepadlo vyše 400 mil. eur v oblasti životného prostredia. Rovnako intenzívne komunikujem s EK pri realizácii zmysluplných projektov z Plánu obnovy a odolnosti SR, ktoré pomôžu skutočnej ochrane životného prostredia,“ zdôraznil Taraba.

Envirorezort tiež dodal, že pri ochrane prírody bude rešpektovať európske záväzky a postupovať v súlade s platnou legislatívou. Rovnako však odmietol aktivistickú politiku ničnerobenia a nečinného prizerania sa na šírenie lykožrútovej kalamity a vysychanie slovenských lesov.

„V národných parkoch, s výnimkou najchránenejších území, sa bude vykonávať aktívny manažment územia prostredníctvom prírode blízkeho hospodárenia, a to na základe individuálneho a odborného posúdenia reálneho stavu lesných biotopov,“ dodalo MŽP SR.

Viac k osobe: Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie: MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSAV Slovenská akadémia vied

Ďalšie k téme

Odporúčané