Slovensko má napriek prevencii na svojom území viac ako 11-tisíc nelegálnych skládok odpadu, pričom systém odhaľovania ich pôvodcov je neúčinný a nefunguje na úrovni obcí, okresných úradov ani enviropolície.
Pracovná skupina
Ukázala to kontrola Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Úrad dodal, že tresty pre páchateľov sú často neúčinné a nezodpovedajú spôsobenej škode. Navyše, štát nemá dostatok financií na odstraňovanie nelegálnych skládok, ktoré predstavujú významné environmentálne a zdravotné riziko.
Tarabovo ministerstvo odmietlo obvinenia k spaľovni odpadu pri Dudinciach, progresívci podľa neho šíria dezinformácie
Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR preto kontrolóri odporučili, vytvoriť pracovnú skupinu pre zlepšenie odhaľovania skládok a nastavenie systémového financovania ich odstraňovania, napríklad cez fond. Podľa informácií NKU, envirorezort už takúto skupinu vytvára a jej súčasťou bude aj zástupca NKÚ.
Potrebu týchto zmien potvrdili všetci kľúčoví aktéri na záverečnom stretnutí ku kontrole a aj na minulotýždňovom rokovaní na Generálnej prokuratúre, ktorá v tejto oblasti v roku 2024 zrealizovala previerky na celoslovenskej úrovni.
R2 Kriváň – Mýtna
Podľa NKÚ Štátny geologický ústav Dionýza Štúra predložil databázu 1 792 starých nelegálnych skládok vzniknutých ešte pred rokom 2000, z ktorých mnohé nie sú evidované na odstránenie. K ich aktuálnemu stavu sa jednoznačne ešte nevyjadril ani envirorezort.
Prokuratúra zistila vážne pochybenia pri boji proti nelegálnym skládkam odpadu, žiada vyvodenie zodpovednosti
„V 526 prípadoch ide o odpad v objeme viac ako tisíc kubických metrov a v 169 prípadoch dokonca viac ako 10-tisíc kubických metrov odpadu. Ukážkovým príkladom starej nelegálnej skládky bolo jej objavenie pri výstavbe úseku rýchlostnej cesty R2 Kriváň – Mýtna, kde objem odpadu bol desaťnásobne väčší, než sa pôvodne predpokladalo,“ uviedol úrad s tým, že staré nelegálne skládky (zabudnuté) môžu predstavovať významné environmentálne a finančné riziko.
Chýbajú prostriedky
Podpredseda NKÚ SR Jaroslav Ivančo upozornil, že štát má v súčasnosti financie len na nebezpečný odpad, a zároveň obce nemajú prostriedky na odstránenie väčšieho množstva odpadu.
Enviropolícia navrhla podať obžalobu za nelegálnu skládku v Podunajských Biskupiciach, odpad na nej ukladali viac ako 10 rokov
„Na odstránenie všetkých aktuálne evidovaných skládok, ktoré nie sú komunálneho a drobného stavebného charakteru, by podľa analýzy rezortu vnútra potreboval štát 27 miliónov eur. Pokiaľ ide o komunálny a drobný stavebný odpad, obciam sa darí odstraňovať len jeho malé množstvá. Pri väčšom rozsahu sú nútené čakať na dotačné výzvy,“ uviedol Ivančo.
Dodal, že napriek navýšeniu finančných prostriedkov by pri súčasnom systéme financovania trvalo viac ako 70 rokov, odstrániť všetky súčasné nelegálne skládky. Podľa NKÚ aktivity v oblasti prevencie sú obmedzené na niekoľko projektov, prevažne zameraných na občanov z marginalizovaných rómskych komunít, pričom nie vždy sú účinné.
Trestanie páchateľov
„Systém odhaľovania a trestania páchateľov neplní preventívnu funkciu. V mnohých problematických lokalitách sú viditeľné známky rezignácie orgánov prevencie, dozoru a vymáhania pravidiel aj ukladania sankcií,“ vysvetlil úrad.
Súdny dvor EÚ podľa Tarabu potvrdil, že predošlé vlády nekonali v procese uzatvárania skládok
Kontrolóri tiež konštatovali, že ani enviropolícia neprispieva výrazne k odhaľovaniu páchateľov a súdom uložené tresty sú nízke.
„K nepodmienečnému trestu odňatia slobody neprišlo napríklad ani v extrémnom prípade z pohľadu spôsobenej škody, keď jej výška dosiahla takmer 10 miliónov eur. Súd vo svojom rozhodnutí určil páchateľovi probačný dohľad na 5 rokov, povinnosť zamestnať sa a pokutu 1 000 eur,“ objasnil NKÚ.
Zákon o odpadoch
Podľa kontrolórov zákon o odpadoch kladie príliš veľké očakávania na malé obce a zamestnancov okresných úradov vzhľadom na ich počet, nezastupiteľnosť, obmedzené právomoci v rámci odhaľovania prípadov, absenciu právneho vzdelania, nemožnosti využitia právnej pomoci a absenciu technického vybavenia a metodickej podpory.
Podľa národnej autority pre oblasť externej kontroly je kľúčové aj to, aby samosprávy aktívnejšie riešili problémy s nastavením systému nakladania s odpadmi vo všetkých častiach obce a zabezpečovali aktívnu prevenciu.