Odkalisko Poša v centre „Trojuholníka smrti“ je stále aktívne a ohrozuje zdravie obyvateľov Zemplína. Historicky sú za to zodpovedné firmy Chemko, Chemlon a Bukóza, ktoré svojím odpadom v pôde, vo vode aj v ovzduší tento priestor zamorili. Uviedol na utorkovej tlačovej konferencii, ktorú usporiadalo Občianske združenie (OZ) Za našu vodu, aktivista Jakub Mrocek.
Trojuholník smrti je územie medzi Vranovom nad Topľou, Humenným a Michalovcami. O tom, že do odkaliska v Poši sa neustále vlieva nový nebezpečný odpad informoval aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) v pondelok 24. augusta.
Škodlivé látky spôsobujú neplodnosť i cukrovku
Najväčším znečisťovateľom bolo podľa aktivistov Chemko Strážske, ktoré uprostred tohto trojuholníka svojím PCB (polychlórové bifenyly) odpadom znečistilo na desiatky rokov takmer celý Zemplín. V prípade, ak sa dostanú PCB látky do ľudského tela, ukladajú sa v tukoch a z nich sa postupne uvoľňujú do krvného obehu.
Vypúšťanie nebezpečných látok do odkaliska Poša neprestalo, podľa Budaja je plné arzénu
Sú karcinogénne a spôsobujú poruchy metabolizmu a ochorenia ako cukrovka, kardiovaskulárne choroby či poruchy plodnosti u mužov a žien, vysvetlil podpredseda združenia Za našu vodu Tibor Tóth.
Podľa predsedníčky občianskeho združenia Annamarie Velič získali informáciu, že údajne sú do Poše naďalej vypúšťané toxické látky, ktoré z nej vytekajú a tým ešte viac prispievajú ku kontaminácii okolia. Vysvetlila tiež, že združenie odobralo vzorky vody a kalu v okolí odkaliska Poša.
PCB látky sa môžu nachádzať v studniach
Celé desaťročia bol ukazovateľom znečistenia arzén, no z analýz podľa Velič vyplýva, že v odkalisku sú aj relatívne nové kontaminanty. To má potvrdzovať, že čistiareň odpadových vôd v Chemku Strážske dodnes vypúšťa toxické chemické látky.
Tie podľa aktivistov presakujú do podzemnej vody a teda aj do studní okolitých obcí. Hoci je rozpustnosť PCB vo vode nízka, jeho prítomnosť v sedimentoch bola potvrdená a preto je podľa združenia vysoké riziko pri zakalenej vode studní, že obsahuje PCB.
Toxická skládka v Chemko Strážske spojila troch ministrov, miesto prázdnych slov očakáva Mičovský činy
Tieto analýzy zakalenej vody sú však momentálne v procese skúmania. Podľa zástupcov enviro organizácie je na celej situácii najviac zarážajúce, že vypúšťanie toxických vôd do odkaliska funguje napriek veľkým námietkam starostov. Občianske združenie vyzýva, aby sa prítok toxických látok do odkaliska zastavil.
Niektorí inšpektori o situácii vedeli, ale nekonali
Ako v pondelok informoval minister Budaj, Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) začala voči prevádzkovateľovi konanie o náprave, ktorého výsledkom by mal byť zákaz ďalšieho vypúšťania nebezpečných látok do odkaliska.
SIŽP vykonala kontroly v areáloch Chemka Strážske, okresných úradoch v Michalovciach a Prešove a na Inšpektoráte životného prostredia v Košiciach, v rámci ktorých zaistila 20 dokumentov.
„SIŽP tieto spisy dôsledne vyhodnotí a následne bude vyvodzovať aj osobnú zodpovednosť,“ povedal generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo, podľa ktorého je zrejmé, že niektorí inšpektori SIŽP na východe Slovenska o situácií vedeli, no nekonali tak, ako mali.