Odkladanie investícií v oblasti klímy navýši konečný účet. Náklady na náhradu škôd budú rásť, varuje analytik

Klimatické zmeny, globálne otepľovanie
Foto: ilustračné, Getty images

Členské krajiny EÚ vynakladajú ročne miliardy eur na nahrádzanie škôd spojených so suchami, povodňami či požiarmi.

Len v roku 2020 tieto škody podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka presiahli 12 miliárd eur, pričom za poslednú dekádu to bolo asi 161 miliárd.

Slovensko sa drží na chvoste

V časoch čoraz častejších extrémov počasia v dôsledku klimatickej zmeny sa dá podľa analytika predpokladať, že tieto náklady budú v čase stále narastať.

Zároveň podľa neho platí, že čím viac sa budú investície v oblasti klímy odkladať, tým vyšší konečný účet napokon bude.

Náklady spojené s prírodnými javmi na Slovensku predstavovali v roku 2020 sumu niečo cez štyri eurá na jedného obyvateľa. Tým sa krajina drží na chvoste krajín EÚ.

Najvyššie náklady na obyvateľa zaznamenalo Grécko, a to takmer 91 eur, ako aj Francúzsko so sumou viac než 62 eur. Naopak, menej než Slovensko vynaložili len Slovinsko a Bulharsko.

Investície sa rátajú v miliardách

Ide však podľa analytika o náklady v jednom konkrétnom roku, tieto sa v závislosti od výskytu extrémnych javov počasia môžu medziročne značne líšiť.

V čase rastúcich extrémov počasia a zvýrazňujúceho sa problému zmeny klímy sa netradičné javy vyskytujú čoraz častejšie.

Investície nevyhnutné na splnenie Parížskej dohody sa podľa Horňáka rátajú v miliardách eur, v konečnom dôsledku však prinesú nižšie dopady na obyvateľstvo a krajiny v dlhodobom horizonte, a teda aj nižšie ekonomické náklady.

„Platí totiž, že čím dlhšie budeme boj s klímou odkladať, tým bude účet vyšší, či už v podobe nákladov na zmiernenie dopadov alebo investícií, ktoré nám pomôžu takýmto udalostiam predchádzať,“ dodal analytik.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Horňák