Začína sa druhá fáza odstraňovania chemických látok z pôdy v areáli Chemka Strážske v okrese Košice, konkrétne v lokalite Prameň.
Vyčistenie rokliny
Na tlačovej besede priamo v areáli podniku o tom vo štvrtok informoval predseda vlády SR Eduard Heger a ministri životného prostredia Ján Budaj a vnútra Roman Mikulec.
„Počas komunizmu boli na tieto miesta navážané chemické látky, ktoré boli odpadom z výroby. Spustili sme záchranné práce, aby sme jednak monitorovali, aké látky sú tu uložené a zároveň vytvorili jednotlivé opatrenia, či už hrádzu, filtráciu, aby sme tieto látky zachytávali. Taktiež máme pripravené riešenia, ako tieto látky eliminovať nielen tu, ale aj v iných oblastiach tohto regiónu,“ uviedol Heger.
Ako ďalej dodal, cieľom druhej etapy bude hlavne vyčistenie rokliny a zabezpečenie čistenia vytekajúcej vody.
Podľa dostupných informácií v danej lokalite neboli indikované PCB látky. Nachádza sa tam väčšinou odpad z výroby kyseliny sírovej a rôznych dusičných látok, ktoré na túto lokalitu výrobca v minulosti vyvážal.
Najvyššie pokuty
„Tu sa udelili najvyššie pokuty v dejinách inšpekcie práve pre odkalisko v obci Poša, ktoré je kúsok odtiaľto. Odrezali sme rúru, prinútili sme zastaviť zneužívanie čističky, ktorá chrlila ďalšie a ďalšie škodliviny do Poše a tu bude tak isto cieľom odstrániť aj túto envirozáťaž,“ uviedol Budaj.
V krátkej dobe tiež plánujú začať s analýzou pôdy aj v okolí areálu Chemka a urobiť aj analýzu dopadov na zdravie obyvateľstva, keďže posledná bola robená ešte v roku 2000.
„Možno sa niekomu zdá, že za tri roky sme mohli, alebo sa malo urobiť viac, ale za tým je strašne veľa mravenčej práce, ktorá možno nie je na povrchu vidieť, ale my ju vnímame. Ja chcem za túto mravenčiu prácu všetkým, ktorí na nej makajú, poďakovať,“ doplnil minister vnútra Roman Mikulec.
Škodlivé látky
Začiatkom novembra 2021 sa po 30 rokoch začalo s vyberaním toxických PCB látok z takzvanej Ošipárne v areáli Chemka Strážske a s ich ukladaním do špeciálnych kontajnerov.
Záchranné práce spočívali vo vyťažení nebezpečných látok, ktoré sa voľne nachádzajú v priestoroch tzv. Ošipárne, naložení PCB sudov a kontaminovanej pôdy a ich následnom vložení do kontajnerov certifikovaných na uloženie takéhoto odpadu. Vláda na to vtedy vyčlenila 500-tisíc eur.
Uloženie stoviek ton toxických PCB a iných škodlivých látok sa neuskutočnilo oficiálne desaťročia. Stalo sa tak až po tom, ako išla spoločnosť do likvidácie a priemyselný areál bol podrobený kontrole štátnych orgánov.
Zneškodnenie PCB látok, ťažkých kovov a sanácia priľahlého územia v okolí Strážskeho a odkaliska Poša sa nachádza aj v programovom vyhlásení vlády.