Šéf TANAP-u nevylúčil prepúšťanie ani prijímanie zamestnancov, s ministerstvom vedie konštruktívny dialóg (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VYSOKÉ TATRY: Zonácia Tatranského národného parku
Pracovník Správy Tatranského národného parku Ján Slivinský, minister životného prostredia Tomáš Taraba, riaditeľ Správy TANAPu Peter Olexa a štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa počas tlačového brífingu k zonácii Tatranského národného parku (TANAP) v sídle Správy Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici. Tatranská Lomnica, 9. január 2023. Foto: SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP) Peter Olexa vedie v súvislosti s prepúšťaním zamestnancov s ministerstvom životného prostredia konštruktívny dialóg. Nevylúčil, že časť zamestnancov sa prepúšťať bude, ani že sa budú prijímať noví.

Uviedol to v piatok pre médiá po tom, ako prijal na stretnutí bývalého štátneho tajomníka envirorezortu Michala Kiču a aktivistku Svetlanu Belovú. Aktivisti totiž pred sídlom správy národného parku v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách plánovali vytvoriť živú reťaz na podporu zamestnancov ochrany prírody a proti ich prepúšťaniu.

Prepustiť by mali 30 ľudí

Na mieste sa však zišla len necelá desiatka ľudí vrátane organizátorov, reťaz napokon nevytvorili. Samotní organizátori vidia za dôvodom nízkej účasti aj zvolanie akcie narýchlo a tiež nevhodný čas, a teda v piatok o 13:00, keď ešte mnohí ľudia pracujú.

Podľa medializovaných informácií by podľa nariadenia z ministerstva životného prostredia malo byť zo súčasných 160 zamestnancov TANAP-u prepustených tridsať. Riaditeľ správy národného parku na túto tému komunikuje s rezortom.

Nulový štátny príspevok

Myslím si, že výsledky budú potešujúce,“ skonštatoval s tým, že zároveň nevylučuje, že by národný park prijímal aj nových zamestnancov. „Vždy budem stáť za zamestnancami, ale za plnej podpory ministerstva. (…) Musíme zracionalizovať fungovanie firmy, tým pádom nevylučujem, že sa niečo bude prepúšťať, ale tak isto si osobne myslím, že sa nebude prepúšťať toľko zamestnancov,“ zhodnotil.

Rovnako sa vyjadril k zníženiu príspevku pre TANAP zo štátneho rozpočtu na rok 2024, ktorý klesol z približne 600-tisíc eur na nulu. „Niekto to berie ako nevýhodu, ja som dostal nulu, naša organizácia má nulu, teraz ukážeme, aké výsledky dokážeme aj s nulou,“ komentoval.

Porušenie zákona

Kiča po stretnutí s riaditeľom TANAP-u povedal, že od neho dostal uistenie, že v prípade prepúšťania nebude postupovať diskriminačne. „Bude sa snažiť okresať tento počet z tridsiatich na nižší počet, je to už na jeho manažérskych schopnostiach,“ povedal.

Obaja spolu hovorili aj o otázke financovania národného parku. „Je neudržateľné, aby mal Tatranský národný park nulový príspevok zo štátneho rozpočtu, je to zjavným porušením zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy, a v tejto veci o tom budú musieť rozhodnúť orgány vládneho auditu,“ myslí si Kiča.

Environmentálny fond

Zároveň poznamenal, že je neudržateľné dlhodobo financovať národné parky, pokiaľ by sa okresal príspevok z Environmentálneho fondu. Mimoparlamentná strana Demokrati ešte koncom apríla informovala o tom, že národné parky prídu o príspevky zo štátneho rozpočtu, ktoré mali pokrývať ich bežnú prevádzku.

Podľa Kiču z pôvodných 3,3 milióna eur pôjde na ich činnosť o takmer 80 percent menej financií. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) to následne v reakcii označil za klamstvo. Financovanie národných parkov je podľa neho riadne zabezpečené prostredníctvom Environmentálneho fondu.

Proces vyhodnocovania

Pripomenul, že parky si zabezpečujú bežný chod aj z vlastných príjmov. Zároveň doplnil, že rezort vykoná dôsledný audit príspevkových organizácií vrátane správ národných parkov a vláda bude prehodnocovať mieru zamestnanosti v štátnej správe.

Budú organizácie, ktoré pre dobré a efektívne fungovanie budú musieť byť posilnené a zároveň iné, ktoré sa budú musieť zredukovať. Takže týmto procesom vyhodnocovania prejdú aj národné parky. Je však klamstvo, že bolo prijaté rozhodnutie o 30 percentnom znížení zamestnancov v národných parkoch. Práve naopak, nejde o žiadnu tajnú informáciu, nakoľko to je verejná pozícia vlády,“ zdôraznil Taraba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal KičaPeter OlexaSvetlana BelovaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Environmentálny fondMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSNS Slovenská národná stranaStrana DemokratiTANAP Tatranský národný park