Známa tatranská orlica Anička žije. Niekoľko dní pred jesennou migráciou orlov krikľavých do Afriky sa to podarilo zistiť strážcovi Správy Tatranského národného parku (TANAP) Petrovi Vrlíkovi. Podľa jeho slov je vo výbornej kondícii a počas tejto hniezdnej sezóny spoločne s partnerom opäť vychovala zdravé mláďa. Jej vek ochranári odhadujú na minimálne štrnásť rokov.
Orlica pozorovateľov potrápila
Vrlík orlicu spolu s kolegami sledoval pomocou špeciálnej solárnej mini vysielačky od leta 2013. Vďaka nej mohli ochranári podľa Správy TANAPu tri roky podrobne mapovať jej migračnú trasu z Liptova do ďalekej Afriky a späť. Jej život mohla verejnosť pozorovať on-line vďaka webkamere, ktorú nechala Správa TANAPu nainštalovať na hniezdo pred jej prvým návratom.
Vstupné pre turistov do TANAP-u je reálne. Doležal si vie predstaviť aj to, že by bolo povinné
Orlicu s pomocou techniky sledovali ochranári celé tri roky. Projekt sa skončil v roku 2016, keď jej presne podľa plánu pri návrate z Afriky na hniezdisko odpadla vysielačka, no prezradil ju jedinečný číselný kód na farebnom odčítacom krúžku na nohe. Tento rok však svojich pozorovateľov poriadne potrápila.
Anička a jej nové hniezdo
„Od jari sme ju hľadali na jej dlhoročnom hniezdisku, nakoniec sa ukázalo, že sa presunula o približne dva a pol kilometra ďalej, kde si postavila nové hniezdo,“ skonštatoval strážca. Aničku spozoroval v prítomnosti partnera, v ich tesnej blízkosti sa zdržiavalo aj mláďa.
Za organizovanie podujatí v národných parkoch si podnikatelia poriadne priplatia, TANAP predstavil nový cenník
Po niekoľkých hodinách sledovania rodinky prileteli ďalšie orly krikľavé, ktoré sa postupne vzniesli k nebu a nabrali smer subsaharská Afrika. Už čoskoro by tak podľa ochranárov mala urobiť aj rodina Aničky. Orlica totiž po minulé roky zvykla odlietať na juh práve v týchto dňoch.