V priebehu jedného týždňa našli ľudia v prírode niekoľko otrávených dravcov. Poloha, v ktorej zomreli, ako aj ďalšie okolnosti, poukazujú na to, že ide o úmyselnú otravu. Informuje o tom mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku na sociálnej sieti.
Ochranári prosia ľudí o pomoc
Organizácia preto prosí o pomoc. V prípade, ak ľudia nájdu v prírode uhynuté dravce, je potrebné vyhotoviť fotografiu, zapísať si súradnice nálezu a kontaktovať Štátnu ochranu prírody alebo organizáciu Ochrana dravcov na Slovensku.
Ak je uhynutých jedincov na malej ploche viac, prípadne návštevníci nájdu otrávenú návnadu, je potrebné oznámiť to na polícii na čísle 158.
Jeden prípad už rieši polícia
Na konci marca našli na Záhorí otrávené haje červené. Dravce sa pravdepodobne otrávili nastraženou návnadou. Prípad už rieši polícia.
V rôznych častiach Slovenska sa našli zabité dravce, ochranári radia ľuďom, čo v takom prípade robiť
„Pojem vtáčia kriminalita zahŕňa všetky nelegálne aktivity, ktorých obeťami sú chránené druhy vtákov. Najčastejšie ide o úmyselné, ale aj neúmyselné otravy jedovatými látkami,“ uvádza Tomáš Veselovský z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku v tlačovej správe.
Jarné mesiace sú najrizikovejšie
S prípadmi vtáčej kriminality sa odborníci stretávajú počas celého roka, no podľa slov Veselovského je najrizikovejším obdobím jar a najmä mesiace marec a apríl. Ochranári v spolupráci s políciou preto častejšie vykonávajú preventívne kontroly v rizikových územiach.
Ochranári našli na Záhorí otrávené dravce, prípad vtáčej kriminility už rieši polícia
„Počas terénnych kontrol sa zameriavame na územia, kde v minulosti boli zaznamenané prípady vtáčej kriminality, prípadne, kde máme indície o jej páchaní. V teréne nám pomáhajú špeciálne vycvičené policajné psy určené na vyhľadávanie vysokorizikových chemických látok, ktoré páchatelia používajú pri výrobe otrávených návnad,“ dodal Veselovský.