Ovčiarstvo prispieva k ochrane prírody v Slovenskom raji, lepšie finančné ohodnotenie môže k nemu prilákať aj mladšiu generáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ovce, pastierstvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Hoci je ovčiarstvo ako jedno z tradičných zamestnaní a zdrojov obživy na Slovensku v súčasnosti na ústupe, v Národnom parku Slovenský raj dodnes pôsobí niekoľko chovateľov oviec. Informovala o tom na sociálnej sieti Správa Národného park (NP) Slovenský raj, podľa ktorej sa to darí vďaka spolupráci s miestnymi aktérmi zameranými na tradičné formy hospodárenia.

Miesta, kde sa pasú

Ovce sa napríklad pasú pod svahmi Zelenej hory a na rozsiahlych lúkach v okolí známeho turistického centra Podlesok. Hrabušická firma takto chová približne 800 kusovo oviec, ide o plemená zošľachtená valaška, pôvodná valaška a slovenská dojná ovca.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V južnej časti národného parku, na Stratenskej Píle, sa podľa správy národného parku každoročne pasie stádo viac ako 150 oviec pôvodného plemena valaška. Pasenie tam podľa nej realizuje súkromne hospodáriaca roľníčka z Rejdovej.

Lepšie finančné ohodnotenie

„Príroda národného parku ovciam ponúka výživnú pašu na horských lúkach a ovce zase pomáhajú zachovať druhovú rozmanitosť rastlín,“ upozornili ochranári.

Za dobrú správu označila Správa NP Slovenský raj nielen v rámci svojho územia to, že práca pastierov a chovateľov oviec začína byť lepšie finančne ohodnotená.

„Vďaka tomu môže postupne prilákať aj mladšiu generáciu, ktorá by pomohla zvrátiť stagnáciu tohto tradičného odvetvia úzko spätého s kultúrnymi tradíciami nášho regiónu,“ skonštatovali ochranári.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať