Jarné prízemné mrazy úrodu ovocia vďaka protimrazovej ochrane príliš nepoškodili, tvrdí Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
S dozrievaním úrody však silnie požiadavka firiem na zmiernenie daňovo-odvodového zaťaženia v rámci sezónneho zamestnávania.
Zber úrody je kľúčový
Ovocinári, zeleninári, vinohradníci aj potravinári žiadajú, aby do svojich podnikov mohli dostať vďaka výhodnejším platovým podmienkam a nižším odvodom viac brigádnikov.
Tí sú potrební na to, aby sa stihlo pozbierať čo najviac úrody a spracovať ju. Informovala o tom hovorkyňa SPPK Jana Holéciová v tlačovej správe.
Celkové škody ovocinári odhadujú na zhruba 20 percent. Výpadky v množstve úrody sa tak neočakávajú. Ovocia by malo byť preto dosť.
Zdražovanie energií
„Čo je ale iné oproti minulosti, sú náklady na protimrazovú ochranu – tie v tomto roku rapídne vzrástli. Odhadujeme, že nás protimrazová ochrana vyšla na 3,5 milióna eur. Dôvodom sú najmä stúpajúce ceny energií. Pre porovnanie v roku 2020 mali ovocinári náklady na protimrazovú ochranu vo výške 1,8 milióna eur,“ uviedol predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.
Slováci podľa Holéciovej vedia v bežnom roku vypestovať okolo 50-tisíc ton ovocia, čo predstavuje tretinovú sebestačnosť. Zvyšok pre potrebu Slovenska, približne 100-tisíc ton, dovážame najmä z Poľska, Maďarska a Českej republiky.
Agentúra SITA oslovila Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR so žiadosťou o reakciu.