Parlament schválil ďalšiu novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve

parlament
Schválený bol aj pozmeňujúci návrh poslanca Jána Szőllősa , ktorý presnejšie definoval finančnú pomoc (FP) pre poľnohospodárov. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Parlament vo štvrtok schválil ďalšiu novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve. Novelou sa implementuje vykonávacie nariadenie Európskej komisie z 1. októbra 2019, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie EÚ, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ), pokiaľ ide o poskytovanie informácií a predkladanie dokumentov od farmárov Európskej komisii.

Pomoc na podporu konkurencieschopnosti

Spolu s implementáciou predmetného nariadenia sa navrhuje precizovať ochranu finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike a odstrániť nedostatky vyplývajúce z aplikačnej praxe v oblasti pôdohospodárstva. Novela nadobúda účinnosť 1. januára 2022.

Schválený bol aj pozmeňujúci návrh poslanca Jána Szőllősa (OĽaNO). Ten presnejšie definoval finančnú pomoc (FP) pre poľnohospodárov. Finančnou pomocou je pomoc na podporu konkurencieschopnosti mikro, malých, stredných a veľkých podnikov pôsobiacich v poľnohospodárskej prvovýrobe, potravinárstve, lesnom a rybnom hospodárstve.

Záruka za úver

FP sa realizuje opatreniami štátnej pomoci a opatreniami minimálnej pomoci podľa osobitných predpisov. FP sa bude poskytovať vo forme záruky za úver, vo forme odpustenia poplatku za záruku a vo forme úhrady úroku alebo časti úroku z úveru. Poskytovateľom bude agrorezort.

Úlohu administrátora schémy bude na základe zmluvy s poskytovateľom pomoci plniť fond spravovaný spoločnosťou Slovak Investment Holding, a.s. Vykonávateľmi schémy budú banky a pobočky zahraničných bánk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Szőllős