Pellegrini vrátil novelu zákona o vodách na opätovné prerokovanie, podľa prezidenta je v rozpore s ústavou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Podpis memoranda
Prezident SR Peter Pellegrini počas podpisovania Memoranda k zahraničnopolitickému smerovaniu Slovenskej republiky. Bratislava, 1. september, 2024. Foto: archívne, SITA/Tomáš Susko
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. septembra, 17:58

Prezident SR Peter Pellegrini vrátil Národnej rade SR na opätovné prerokovanie novelu zákona o vodách. Navrhuje, aby parlament opätovne schválil zákon s vypustením ustanovenia týkajúceho sa prejazdných úsekov ciest.

Dotyčné ustanovenie rieši prevod prejazdných úsekov ciest II. a III. triedy, ktoré sú vo vlastníctve samosprávnych krajov a prechádzajú cez vodné stavby. Tieto cesty mali od 30. septembra prejsť do vlastníctva štátu a do správy právnickej osoby založenej ministerstvom.

Je v rozpore s ústavou

Tento bod, ktorý bol do vládneho návrhu zákona vložený v rámci pozmeňovacieho a doplňujúceho návrhu zo spoločnej správy výborov, je podľa prezidenta Pellegriniho s vysokou pravdepodobnosťou v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky.

Prezident preto zároveň vyzval parlament, aby pri opätovnom prerokovaní novely zákona zabezpečili, že predložený zákon bude v súlade s ústavnými a právnymi normami Slovenskej republiky.

Poslanec Michal Sabo z Progresívneho Slovenska reagoval na rozhodnutie prezidenta Petra Pellegriniho vetovať zákon o vodách. Podľa neho je táto situácia dôsledkom očividného krivenia legislatívneho procesu. Prezident Peter Pellegrini vetoval zákon o vodách, pretože jedno z ustanovení je podľa neho zrejme v rozpore s Ústavou SR.

Huliak zaviedol zmeny

Do zákona sa dostalo v rámci pozmeňovacieho a doplňujúceho návrhu zo spoločnej správy výborov. Zdôraznil, že Progresívne Slovensko podporilo novelu v prvom čítaní, ale v druhom čítaní do neho poslanec Rudolf Huliak zaviedol zmeny v nesúlade s pôvodným znením.

Zo zákona na podporu využívania tepelných čerpadiel sa stal zákon na vyvlastňovanie pozemkov pod vodnými stavbami. Proti tejto zmene sme hlasovali,“ dodal Sabo. Prekladatelia podľa Saba tvrdili, že zmeny riešia dlhodobé problémy.

Ak to tak je, odporúčam im, aby zozbierali všetky tieto problémy a spísali ich do novely vodného zákona, ktorá by prešla riadnym medzirezortným pripomienkovacím konaním,“ uzavrel Sabo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal SaboPeter PellegriniRudolf Huliak
Firmy a inštitúcie Národná rada SRPS Progresívne Slovensko