Peniaze z fondu obnovy Európskej únie by sa mohli použiť aj na komplexnú pozemkovú reformu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pozemok
Hlavným dôvodom meškania nových diaľnic a železníc nie je podľa Uhlíka zdĺhavá výstavba, ale príprava neusporiadaných pozemkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Prostriedky z Európskej únie na obnovu hospodárstva je potrebné použiť aj na komplexnú pozemkovú reformu, ktorá by mohla naštartovať unikátnu obnovu katastrálneho operátu a odstrániť administratívnu záťaž spočívajúcu v extrémnej rozdrobenosti pozemkového vlastníctva.

Investície, udržateľnosť, revitalizácia

Tým sa zlepší podnikateľské prostredie, podporia investície, ekologická udržateľnosť a revitalizácia vidieka. Zhodli sa na tom v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii predstavitelia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR), Zamestnávateľského zväzu geodézie a kartografie (ZZGK), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Súčasnú nelichotivú situáciu v oblasti evidovania pozemkového vlastníctva zažíva podľa účastníkov konferencie takmer každý občan Slovenska, podnikateľské subjekty, či samospráva.

Charakterizuje ju pretrvávajúca rôznorodosť a nízka kvalita katastrálneho operátu. Až na 50 % územia Slovenska stále používame mapy, ktoré vznikli pred približne 100 rokmi.

Priorita vlády

„Riešenie problému rozdrobeného pozemkového vlastníctva bolo doteraz permanentne odsúvané do budúcnosti, ako menej dôležité opatrenie. V skutočnosti však stojí za mnohými zmarenými investíciami, predraženými špekulatívnymi výkupmi pozemkov pod diaľnicami a priemyselnými parkmi, problémami v poľnohospodárstve, či za absentujúcou ochranou životného prostredia. Preto prichádzame s návrhom na Komplexnú pozemkovú reformu,“ zhodli sa v spoločnom stanovisku v pondelok.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora zastáva názor, že pozemková reforma by mala byť jednou z priorít vlády.

„Prioritou by sa mala stať preto, že všetky opatrenia na revitalizáciu a využívanie krajiny, opatrenia proti dôsledkom klimatických zmien, ekosystémové služby a ďalšie činnosti súvisiace s vlastníctvom pozemkov je možné vykonávať len na majetkovo usporiadaných pozemkoch,“ dodal predseda SPPK Emil Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil Macho
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR