Pestovatelia varujú pred dopadom extrémneho počasia. Čaj bude iný

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
šalviový čaj, šalvia, bylinky, bylinkový čaj, nápoj
Klimatická zmena sa negatívne dotýka aj pestovateľov čaju. www.thinkstockphotos.com

Z rôznych častí sveta a rôznych oblastí sa v ostatnom období čoraz viac ozývajú hlasy, ktoré upozorňujú na reálne dopady klimatickej zmeny. Odborníci i ľudia, ktorých sa zmeny dotýkajú, tvrdia, že niektoré veci skutočne nebudú také isté, na aké sme boli doteraz zvyknutí. V mnohých prípadoch sa zmeny prejavujú aj v súčasnosti.

Niektoré z najväčších oblastí zameraných na pestovanie čaju budú ohrozené extrémnym počasím. Ich výnosy sa počas nasledujúcich desaťročí značne zredukujú. To je scenár, ktorý bude podľa najnovšej štúdie realitou, ak bude klimatická zmena pokračovať súčasným tempom.

Záplavy, suchá, vlny horúčav a búrky, budú mať vážny dopad na oblasti pestovania po celom svete. Štúdiu zverejnila organizácia Christian Aid.

Zmena chuti a liečivých vlastností

Jedným z najväčších svetových producentov čaju je Keňa, ktorá napríklad dodáva polovicu skonzumovaného čaju vo Veľkej Británii. Je zároveň najväčším vývozcom čierneho čaju na svete. Odborníci predpokladajú, že do roku 2050 tam bude o štvrtinu menej oblastí s optimálnymi podmienkami na pestovanie čaju.

Takmer 39 percent oblastí so stredne vhodnými podmienkami čelí zničeniu. Ohrozené sú aj oblasti v Indii, Číne a na Srí Lanke.

Ešte predtým, ako dôjde k zničeniu čajových plantáží, si konzumenti budú môcť všimnúť zmeny chuti. V dôsledku častejších dažďov a záplav sa zmení chuť čajových listov a je možné, že sa znížia aj jeho pozitívne účinky na zdravie. Podmočenie môže zabrániť tomu, aby rastlina vylučovala chemikálie zvyšujúce chuť čaju a vytvárajúce antioxidačné vlastnosti.

Tieto aromatické zlúčeniny, nazývané aj sekundárne metabolity, môžu posilniť imunitný systém a majú protizápalové vlastnosti. V prípade, že rastlina prijíma príliš veľa vody, listy majú nižšiu kvalitu a slabšiu chuť, čím sa v konečnom dôsledku čaj znehodnocuje. „Čaj stratí svoje jemné odtiene chuti, ktoré ho robia takým výnimočným. Je to akoby ste odobrali z receptu korenie a bylinky – už nezískate rovnako bohatú chuť,“ vysvetlila Kat Kramer z Christian Aid.

Ekonomické dopady

Čaj je v spomínaných krajinách takisto dôležitým faktorom na trhu práce. Napríklad v Afrike zamestnáva viac ako tri milióny ľudí. Farmári tvrdia, že množstvo mladých ľudí sa snaží hľadať alternatívy k čajovým plantážam, keďže sa obávajú o budúcnosť. Richard Koskei, 72-ročný pestovateľ z Kericha za západe Kene, výskumníkom povedal, že zmena počasia pre nich znamená skutočnú hrozbu.

„Po generácie starostlivo kultivujeme naše farmy a sme hrdí, že miestny čaj patrí k najlepším na svete. V dôsledku zmeny klímy sa však menia odhady spojené s ročnými obdobiami, teploty narastajú, dažde sú čoraz nepravidelnejšie, sprevádzané krúpami a obdobia sucha sú zase dlhšie. Takto to v minulosti nebolo,“ povedal.

Zmeny budú mať značný finančný dopad na regióny zamerané na pestovanie čaju. Christian Aid žiada, aby bohaté krajiny podporili chudobné regióny a pomohli im vyrovnať sa s dôsledkami klimatickej zmeny a extrémneho počasia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Kat KramerRichard Koskei
Firmy a inštitúcie Christian Aid