Petíciu za ochranu národných parkov na Slovensku zatiaľ podpísalo vyše 26-tisíc ľudí. Vyplýva to z údajov na stránke oslobodme.sk, na ktorej je možné petíciu podpísať. Environmentálne organizácie v nej žiadajú komplexnú reformu ochrany prírody na Slovensku.
Cieľom aktivity je napríklad dosiahnuť, aby národné parky spravovali štátne pozemky, ktoré sa na ich území nachádzajú.
Ani jeden park nie je chránený
V súčasnosti totiž podľa nich spravujú pozemky v národných parkoch napríklad lesnícke organizácie, ktoré majú okrem ochrany životného prostredia aj záujmy založené na hospodárskych výsledkoch.
Ministerstvo spustilo turistický semafor, Slovákov v chránených územiach informuje o vyťaženosti trás (video)
Iniciátori petície zároveň požadujú uskutočnenie zonácie národných parkov do roku 2024 tak, ako sa Ministerstvo životného prostredia SR zaviazalo v rámci Envirostratégie do roku 2030.
Aktuálne ani jeden z deviatich národných parkov na Slovensku nespĺňa kritériá Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN). Priemer bezzásahových území v národných parkoch na Slovensku dosahuje úroveň 20 percent.
Bezzásahové zóny majú narásť
Organizácie preto žiadajú, aby boli zabezpečené bezzásahové zóny na 50 percentách rozlohy národných parkov a v priebehu ďalších 10 až 30 rokov sa podiel bezzásahového územia v národných parkoch navýšil na 75 percent rozlohy.
Skupina Milujem Zelené Tatry upozorňuje na výstavbu v Tatrách, nadobúda podľa nej obludné rozmery
Cieľom petície je aj uskutočnenie komplexnej reformy ochrany prírody na Slovensku, ktorá zabezpečí napríklad právnu subjektivitu národných parkov či podmienky pre ich primerané financovanie.
Na vyhlásení petície sa podieľa spolu 28 organizácií na ochranu životného prostredia či zvierat. Spustenie petície odštartovali 21. júna tohto roku.