Petržalka odstraňuje stovky invazívnych drevín, vraj ohrozujú zdravie ľudí a pribudne aj náhradná výsadba

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stromy bratislava
Reprofoto: www.facebook.com

V bratislavskej Petržalke odstraňujú stovky invazívnych drevín, pribúda aj náhradná výsadba. Ako informuje hovorkyňa mestskej časti Mária Halašková, v Petržalke sa nachádzajú takmer tri tisícky inváznych drevín, ktoré samospráva postupne odstraňuje.

Od mája do júla bolo herbicídom nainjektovaných 273 drevín. Ich postupne vysychajúce konáre a pne údržba mestskej časti z dôvodu bezpečnosti orezáva,“ uviedla.

Invázne dreviny

Výsledky mapovania v Petržalke ukázali, že v súčasnosti sa na území sídliska nachádza celkovo 2 890 kusov inváznych drevín, pričom až 815 z nich tvorí pajaseň žliazkatý.

„Ide o škodlivé jedince, ktorých samovoľné rozširovanie ohrozuje biologickú rozmanitosť,“ upozorňuje Halašková s tým, že ich ponechaním môže prísť k zmenám zloženia pôdy a vody a zvýšeniu zdroja alergénneho peľu, ktorý môže mať negatívny vplyv na ľudské zdravie.

Ako dodáva, pajaseň je možné pre jeho rýchly rast a regeneráciu odstrániť výlučne chemickým spôsobom – v prípade Petržalky injektážou herbicídu.

Pajasene odstraňujú až po úplnom odumretí

Počas posledných troch mesiacov mestská časť realizovala dodávateľsky injektáž viac ako 270 inváznych drevín. Pajasene odstraňujú až po úplnom odumretí, zvyčajne po dvoch rokoch od aplikácie.

„Nainjektované dreviny začnú usychať, opadávajú im listy. Je potrebné, aby uschla nielen nadzemná, ale hlavne podzemná časť a netvorili sa takzvané koreňové výmladky. Je však veľmi rozdielne, ako strom na herbicíd zareaguje, niekedy je potrebné injektáž opakovať,“ vysvetľuje vedúci referátu zelene petržalského miestneho úradu Adrián Ševeček.

Pokročilé štádium vysychania

Dôsledkom chemického zásahu je postupné vysychanie drevín vedúce k ich odumretiu, následne drevinu odstránia. „Keďže až u 139 kusov bolo zaznamenané pokročilé štádium vysychania, z dôvodu bezpečnosti pracovníci petržalskej údržby aktuálne realizujú nevyhnutný orez konárov,“ vysvetlila Halašková s tým, že zbezpečnostných dôvodov sa niekedy takýto orez musí vykonať až na troch štvrtinách nadzemnej časti injektovaného stromu, čo práve teraz realizujú v teréne.

„Napriek tomu, že ide o invázne dreviny, ktorých odstraňovanie ukladá zákon, a to dokonca bez povinnosti náhradnej výsadby, mestská časť aj k redukcii pajaseňa žliazkatého a javorovca jaseňolistého pristupuje s citom a rozvážne,“ poznamenala Halašková.

Ako dodala, samospráva sa snaží priebežne nahrádzať odstránené stromy pôvodnými druhmi. „Len na jar vysadila Petržalka na svojom území 99 nových stromov a pokračovať v novej výsadbe bude aj na jeseň,“ uzavrela Halašková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Halašková