Plán vlády na odstrel 350 medveďov je absolútne bezohľadný, tvrdí Greenpeace

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Greenpeace Slovensko a Greenpeace Poľsko spustili verejnú výzvu proti plánovanému odstrelu 350 medveďov, ktorý schválila slovenská vláda.

Zber podpisov pod otvorený list adresovaný premiérovi Robertovi Ficovi a európskemu komisárovi pre životné prostredie má za cieľ zastaviť tento plán. Organizácie tvrdia, že tento krok by mohol mať negatívny vplyv na celý karpatský región a tiež môže byť v rozpore s európskou legislatívou.

Absolútne bezohľadný plán

Plán slovenskej vlády usmrtiť 350 medveďov je podľa Greenpeace absolútne bezohľadný, keďže namiesto uprednostňovania osvedčených opatrení na predchádzanie konfliktov medzi medveďmi a ľuďmi rozhodla o ich masovom odstrele.

Medvede nepoznajú hranice, voľne sa pohybujú naprieč krajinami. Nový plán Slovenska na odstrel medveďov bude mať dôsledky ďaleko za jeho územím a priamo ohrozuje populácie medveďov v susedných krajinách, ako je napríklad Poľsko. Rozsiahly odstrel medveďov na Slovensku môže zničiť desaťročia práce na ich ochrane v Karpatoch a v Európe,” uviedol v mene Greenpeace pre strednú a východnú Európu Robert Cyglicki.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kritika Tarabu za podkopávanie štandardov v ochrane prírody

Hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová kritizovala ministra životného prostredia Tomáša Tarabu za nekompetentnosť a podkopávanie štandardov v ochrane prírody.

Hoci si uvedomujeme zvýšený počet hlásení o stretoch a útokoch medveďov na Slovensku a ich prítomnosť v blízkosti ľudských sídel, sme presvedčení, že bezpečnosť ľudí by sa mala zabezpečovať prostredníctvom vedecky podložených stratégií a nie politicky motivovaných krátkodobých riešení. Rozhodnutia takéhoto rozsahu sa musia riadiť odbornými poznatkami,” uviedla Ábelová.

Medveď hnedý zohráva v karpatskom ekosystéme kľúčovú úlohu. Pomáha udržiavať rovnováhu a zdravie prírodných biotopov tým, že reguluje populácie koristi a prispieva k regenerácii rastlín. Zároveň je prísne chránený podľa Smernice EÚ o biotopoch, ktorá zakazuje úmyselné usmrcovanie jedincov vo voľnej prírode s výnimkami len za veľmi prísnych podmienok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Miroslava ÁbelováRobert FicoTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie: GreenpeaceGreenpeace Slovensko