Po Kežmarku sa pohybujú medvede, primátor mesta žiada Budajovo ministerstvo o urýchlenú pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medvede, les
Po Kežmarku sa pohybujú medvede. Foto: ilustračné, Gettyimages

Mesto Kežmarok žiada ministerstvo životného prostredia o akútne riešenie situácie, v uplynulý víkend tam totiž obyvatelia mesta niekoľkokrát spozorovali medveďa. Pohyboval sa v blízkosti obytných zón.

V piatok ho videli v okolí cyklistického chodníka, kde údajne ohrozoval aj cyklistku, v sobotu zase v lesoparku Sever. Informovala o tom v pondelok v tlačovej správe Barbora Sosková z oddelenia propagácie a komunikácie mesta.

Medvede ohrozujú ľudí

Primátor Kežmarku Ján Ferenčák sa pre opakovaný výskyt medveďa v blízkosti obytných zón obrátil listom na ministra životného prostredia Jána Budaja. V záujme prevencie možných útokov medveďa na človeka ho žiada o rýchle a odborné riešenie nepriaznivej situácie za účelom zachovania bezpečnosti obyvateľov a návštevníkov mesta.

„V histórii mesta Kežmarok sa nestalo, aby medvede zišli z ich prirodzeného vysokohorského prostredia tak blízko k ľuďom. Je to po prvýkrát, keď sa medvede vyskytli v obytných zónach, ktoré pre túto šelmu nie sú prirodzené,“ zhodnotil primátor.

„V situácii, keď medvede ohrozujú ľudí na území mesta, nevidím inú možnosť, ako situáciu okamžite riešiť. Svojich obyvateľov a návštevníkov mesta chceme chrániť všetkými dostupnými spôsobmi a preto apelujem na ministra životného prostredia, aby medveďa prišli čo najskôr odchytiť a premiestniť,“ dodal.

Zväčšené riziko útoku na človeka

Stav medveďov monitoruje Mestská polícia v Kežmarku. „Situáciu podrobne sledujeme, no domnievame sa, že samotné monitorovanie nestačí. Čoraz väčšia strata plachosti medveďov vo zvýšenej miere zväčšuje riziko ich útoku na človeka,“ uviedol náčelník polície Štefan Šipula.

Medveďa sa zatiaľ odchytiť nepodarilo, polícia preto varuje ľudí, aby boli ostražití a dávali si pozor. V prípade, že medveďa spozorujú, mali by kontaktovať mestskú políciu na čísle 159.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barbora SoskováJán BudajJán FerenčákŠtefan Šipula
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR