Po lesných požiaroch v Grécku prichádza mnosžtvo práce na ich obnove

Greece Climate Crisis grecko požiare
Foto: AP Photo/Michael Varaklas, File

Na plochách zničených letnými požiarmi v Grécku je veľmi veľa práce. Po návšteve v požiarmi zdevastovanej oblasti Varibobi neďaleko Atén to povedal Michal Tomčík, generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Pôda na tomto mieste je degradovaná, chudobná a vypražená od slnka. Humusové vrstvy tu v podstate chýbajú a je o to ťažšie na takých extrémnych pôdach ten les dokázať obnoviť. V prvom rade je potrebné zhodnotiť pedologické procesy a podmienky tejto pôdy a v nadväznosti naň potom začať s tým lesom pracovať a dokázať ho obnoviť, čo nebude ľahké,“ povedal Tomčík.

Pomoc po ničivých požiaroch

Slovenskí lesníci prišli spolu s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom (nom. OĽaNO) podať svojim gréckym kolegom pomocnú ruku, keďže požiare počas leta boli deštrukčné.

Slovensko ako krajina má bohaté skúsenosti so zvyšovaním lesnatosti, s pestovaním lesov, s obnovou porastov od škôlkarstva, semenárstva a aj v prípade takýchto degradovaných plôch,“ spresnil Tomčík.

V oblasti vedy a výskumu

Lesníci ozrejmili, že v Grécku je po požiaroch dosť práce aj v oblasti vedy a výskumu, keďže najprv je potrebné zhodnotiť pedologické procesy a podmienky lokálnych pôd a až potom začať so zničeným lesom pracovať a dokázať ho obnoviť k životu.

Živiny v pôde chýbajú a sadenice stromov sú pomerne krehké. Bude teda na nás, aby sme to vedeli nastaviť tak, aby to bolo životaschopné,“ uzavrel Tomčík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal TomčíkSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR