Počet ľudí pracujúcich v potravinárstve sa rapídne znížil, nedostatok cítia mliekari aj pekári

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pekáreň, pekárstvo, pekári
Z balíčka pomoci v čase koronakrízy boli pekári vylúčení. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

V potravinárskom priemysle na Slovensku pracuje takmer 42 500 zamestnancov. Z hľadiska počtu zamestnancov zamestnaných v potravinárskych firmách je rozhodujúcim regiónom Nitriansky kraj, v ktorom sa potravinárstvu venuje najviac ľudí. Podľa výpočtov Treximy Bratislava, ISCP (MPSVR SR) 1-04, pracuje v Nitrianskom kraji takmer 8 700 zamestnancov. Informovala o tom v utorok hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Najmenej v Žilinskom kraji

Druhým krajom, v ktorom pracuje najviac zamestnancov potravinárskeho priemyslu, je Prešovský kraj s počtom zamestnancov presahujúcim 6 500 osôb. Nasledujú Banskobystrický kraj, kde sa potravinárstvu venuje takmer 6 000 zamestnancov, Trenčiansky kraj (4 500 zamestnancov), Bratislavský kraj (4 400 zamestnancov) a Trnavský kraj (4 300 zamestnancov).

V Košickom kraji si našlo zamestnanie v potravinárskej sfére takmer 4 200 zamestnancov. Podľa údajov Treximy sa potravinárstvu venuje najmenej ľudí v Žilinskom kraji, a to 3 800 ľudí.

„Počet ľudí pracujúcich v potravinárstve sa oproti minulosti rapídne znížil. Ešte v 90. rokoch minulého storočia pracovalo v potravinárstve približne 65 tisíc ľudí. V minulom roku pracovalo najviac zamestnancov v oblasti pekárenskej výroby (8 300 ľudí), výroby mäsa a mäsových produktov (3 600 ľudí) a spracovania mlieka (3 200 ľudí),“ priblížila Holéciová.

Treba posilniť vekovo aj vzdelaním

Aktuálny počet ľudí pracujúcich v potravinárskom priemysle nie je podľa SPPK dostatočný. Potravinári totiž potrebujú podľa Holéciovej nových ľudí na viaceré pracovné pozície a potrebujú ich posilniť nielen vekovo, ale aj úrovňou vzdelania.

„V potravinárstve chýbajú stredoškolsky vzdelaní ľudia napríklad v mliekarenskom odvetví. Akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily pociťujú aj v pekárňach či mäsiarstvach,“ uzavrela hovorkyňa SPPK.

Najväčší podiel zamestnancov v potravinárstve EÚ je podľa štatistického úradu Európskej únie (Eurostat) na severovýchode Poľska. Až štyri regióny z tejto oblasti sa zaradili do 24 oblastí s najväčšou koncentráciou pracovnej sily zamestnanej vo výrobe potravín v EÚ, pričom výroba potravín v EÚ je najviac koncentrovaná v Mazovskom vojvodstve v Poľsku (14,8 % z celkovej zamestnanosti).

Podľa štatistickej klasifikácie ekonomických činností EÚ (NACE) pokrýva výroba potravín celý rad činností od spracovania mäsa po výrobu mlieka, od výroby ovocných a zeleninových nápojov po pekárenské výrobky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Holéciová
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora