Pôdohospodárska platobná agentúra spolupracuje s políciou, jej zamestnanec je podozrivý z korupcie

Vedenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) úzko spolupracuje s políciou pri vyšetrovaní podozrení možnej korupcie u zamestnanca agentúry. Národná kriminálna agentúra (NAKA) jednému zamestnancovi agentúry odobrala mobilné telefóny. Informoval o tom vo štvrtok hovorca rezortu pôdohospodárstva Vladimír Machalík. Polícia prešetruje podľa Machalíka SMS komunikáciu zamestnanca PPA.

Konateľ nemal čistý register trestov

Ten si mal so žiadateľom o podporu vo výške viac ako 170-tisíc eur na nákup lesnej techniky, spoločnosťou BioTrans Sip s. r. o., písať o vybavovaní podpôr v rámci lesníckeho opatrenia. Tento projekt pritom PPA zamietla, pretože jej konateľ Vasiľ Šíp bol právoplatne odsúdený za trestný čin úverového podvodu, čo mal zaznamenané v registri trestov.

Čistý register trestov je pritom jedno z hlavných kritérií, ktoré stanovujú európska aj slovenská legislatíva na poskytnutie finančných prostriedkov.

Zamestnanec je mimo pracovnú činnosť

Vedenie PPA úzko spolupracuje s vyšetrovateľmi. Zamestnanec je už mimo pracovnú činnosť. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné verejnosti poskytnúť bližšie informácie. V prípade ukončenia vyšetrovania budeme verejnosť bezodkladne informovať,“ uviedol Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.

Žiadateľ sa proti zamietnutiu dotácie síce podľa Machalíka odvolal, v odvolaní však všetky predchádzajúce skutočnosti znova explicitne potvrdil. Stalo sa tak pritom už pred medializovanou komunikáciou. „Akékoľvek špekulácie, že by mohla v danom prípade PPA rozhodnúť inak sú preto neopodstatnené, boli by totiž porušené zákony SR aj EÚ,“ dodal Machalík.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KožuchVladimír Machalík
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraPPA Pôdohospodárska platobná agentúra