Pracovníci Operačného strediska tiesňového volania Horskej záchrannej služby (HZS) sa počas svojej práce stretávajú s rôznymi telefonátmi od turistov, aj bizarnými. Počas leta sa im počet tiesňových volaní zvýšil oproti minulému roku o tretinu. Väčšina z nich sa týkala najmä úrazov, ale aj uviaznutia, vyčerpania a zablúdenia.
Riaditeľka strediska Jana Krajčírová pre agentúru SITA porozprávala, aké informácie by turisti mali vedieť poskytnúť v prípade telefonátu na tiesňovú linku horských záchranárov, a aké chyby robia. Jednou z podstatných informácií pri žiadosti o pomoc je určenie polohy, kde sa turista nachádza.
Aplikácia HZS
„Najlepšie je, ak sa zorientuje v teréne a pripraví si odkiaľ išiel a kam, ako dlho postupoval, a čo vidí okolo seba. Tiež, na akom poslednom známom mieste bol, prípadne uvedie jeho názov alebo ho popíše,“ ozrejmila Krajčírová.
Najideálnejšie podľa nej je, ak má turista v telefóne nainštalovanú aplikáciu Horskej záchrannej služby a volá prostredníctvom nej. Potreba predošlých informácií tak odpadáva, pretože operátor má okamžite k dispozícii presnú GPS polohu.
Alarmujúci nárast úmrtí v horách. Počas leta zahynulo o 44 percent viac turistov (video)
„Ak nemá práve túto mobilnú aplikáciu, existujú aj rôzne ďalšie, z ktorých je možné vyčítať polohu,“ poradila riaditeľka operačného strediska. Tú je podľa jej slov potrebné nadiktovať operátorovi počas hovoru.
Chybou či problémom podľa nej je práve to, keď turisti prostredníctvom tiesňovej linky žiadajú o pomoc, nevedia však opísať presné miesto. Prípadne si myslia, že záchranári ich rovno vidia, keď zodvihnú telefón.
Zásah HZS nebol vždy potrebný
„Následne, keď je jasné miesto, kde sa postihnutý nachádza, pýtame sa, čo sa stalo, komu sa stalo, či sa na niečo lieči, ako sa stala nehoda a podobne,“ dodala Krajčírová.
Odborníci vysvetlili príčiny tragédie v Monkovej doline a bezpečnostné riziká bezzásahových území
Na tiesňovej linke nechýbajú ani telefonáty, pri ktorých zásah HZS nie je potrebný. Podľa Krajčírovej napríklad takto horským záchranárom turisti nahlasovali, že počujú ručať medveďa, napokon išlo skôr o úsmevné situácie.
„Usmerníme ich, čo sa okolo nich pohybuje. Väčšinou sú turisti vyplašení a šepkajú do telefónu,“ poznamenala. Viaceré volania sa týkajú aj údajných SOS signálov.
„Ľudia vidia svetlá v horách a identifikujú ich ako SOS signál. Keď sa ich opýtame spätne, ako ten signál vyzerá, aby nám ho popísali, nevedia nám povedať. Pritom v prípade svetiel ide o turistov, ktorí si zle naplánovali túru a v neskorých nočných hodinách sa vracajú dole aj s čelovkami. Tým, že sú v pohybe, sa to z diaľky javí ako blikanie. Ešte sa nám nestalo, aby sme mali nejaký prípad, kedy by to bolo opodstatnené volanie,“ uviedla riaditeľka operačného strediska.
Funkcia s názvom Anjel strážny
Veľkou pomocou je v rámci mobilnej aplikácie HZS aj funkcia s názvom Anjel strážny.
„Ak ho má niekto nastaveného, má tak nastavenú aj kontaktnú osobu, blízkeho príbuzného, ktorý má možnosť, rovnako ako my, sledovať jeho poslednú polohu. Pokiaľ má ten blízky či známy nejaké podozrenie, že sa mu mohla stať nehoda, úraz, a nevie sa s ním spojiť, zavolá na tiesňovú linku,“ ozrejmila Krajčírová. Ide podľa jej slov o poistku pre človeka v horách v prípade, ak by sa mu niečo stalo a nemohol si zavolať pomoc.
Zverejnili nový návrh návštevného poriadku Tatranského národného parku
„My si vieme v portáli skontrolovať, kde sa ten človek nachádzal a skúsime sa s ním skontaktovať. Ak nie je možný kontakt, a je tam podozrenie, že sa mohlo niečo stať, vysielame záchranárov,“ dodala s tým, že turisti už túto funkciu mobilnej aplikácie používajú bežne.
Počet tiesňových volaní sa zvýšil o tretinu
Počet tiesňových volaní sa v tomto roku počas hlavnej turistickej sezóny, teda od júna do konca augusta, v porovnaní s minulým rokom zvýšil o tretinu.
„Najťažším mesiacom bol august, keď sme zaznamenali o 43 percent viac tiesňových volaní v porovnaní s minulými rokmi,“ ozrejmila riaditeľka Operačného strediska tiesňového volania HZS. Konkrétne prijalo stredisko 575 volaní, týkali sa najmä úrazov, ale aj uviaznutia, vyčerpania a zablúdenia.